Książka rozpoczyna się od ciekawej genealogii księdza Pisarskiego, którego ród przybył do Krasnegostawu z diecezji tarnowskiej, co jest odnotowane w księgach parafialnych. Z kolei ród Banaszkiewiczów jest związany z Krasnymstawem od niepamiętnych czasów.
- W książce przeczytamy rozbudowany życiorys księdza Pisarskiego, wzbogacony nowymi faktami. Autor dotarł do dokumentów gimnazjum w Krasnymstawie, w których znajduje się informacja o przyznanym w czwartej klasie stypendium. Natomiast w archiwum diecezji lubelskiej odnotowano, że błogosławiony uczył się rok w Liceum św. Piusa X we Włocławku. Ksiądz Henryk Kapica opisuje drogę kapłańską „bożego buntownika” i trudne miejsca, gdzie pracował aż do jego męczeńskiej śmierci 30 stycznia 1943 r. w Gdeszynie. Znajduje się też rozdział o etapach beatyfikacji i opis kultu błogosławionego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej i w Krasnymstawie - opowiada dyrektor biblioteki Elżbieta Patyk.
Na spotkaniu autor stwierdził, że bardzo zależało mu na umieszczeniu w książce świadectw rodziny i różnych osób związanych z kultem błogosławionego. Jest też bardzo ważna dla autora „część modlitewna”, czyli zawierająca modlitwy do błogosławionego ułożone przez ks. Henryka Kapicę: nabożeństwo, litania, droga krzyżowa, różaniec i msza święta. W osobnym rozdziale znajduje się poezja o Zygmuncie Pisarskim oraz fotografie związane z jego kultem.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze