O niepokojącej sytuacji na rynku skupu zbóż, ale i innych płodów, władze powiatu chełmskiego alarmowały tuż przed ubiegłorocznymi żniwami, na przełomie czerwca i lipca. Na lipcowej sesji rady powiatu chełmskiego podjęto decyzję, aby w formie oficjalnego stanowiska, którego treść uzgodniono na obradach, zaalarmować najważniejsze instytucje UE oraz polskie władze – premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.
Podczas listopadowej sesji rady powiatu problem taniejących zbóż pojawił się ponownie. Wicestarosta chełmski Jerzy Kwiatkowski deklarował wówczas, że stosowny dokument trafił do wszystkich decyzyjnych podmiotów, a on sam jest w trakcie organizowania merytorycznego spotkania w ministerstwie.
- Sądzę, że w przyszłym tygodniu (pomiędzy 5 a 9 grudnia – przyp. red.) udamy się na takie spotkanie razem z rolnikami i przewodniczącym komisji rolnictwa. Chcemy pochylić się nad sytuacją rolników z jak największym zaangażowaniem – informował na sesji wicestarosta chełmski Jerzy Kwiatkowski.
Podczas, gdy starostwo próbowało wypracować formułę spotkania w ministerstwie, odbyło się również spotkanie producentów z przedstawicielami Zamojskich Zakładów Zbożowych. Część z nich sprzedała tam nawet wyprodukowane przez siebie płody.
- Jestem w trakcie organizowania spotkania starostów z naszego regionu. Wypracujemy wspólne stanowisko, które będziemy chcieli następnie przedstawić na spotkaniu w ministerstwie rolnictwa. Przewiduję, że również powinno odbyć się w najbliższym czasie – informował już w grudniu wicestarosta chełmski Jerzy Kwiatkowski.
Dziś wiemy już, że do spotkania doszło, ale ministerstwo nie przedstawiło po nim żadnych konkretnych rozwiązań. Minister Kowalczyk do problemów odniósł się zresztą w formie pisma, jakie dostarczono na ręce starosty Piotra Deniszczuka. Reasumując zawarte w nim treści, można stwierdzić, że ministerstwo wydaje się pozostawać bezwolne wobec narzuconych mu niejako rozwiązań. Minister Kowalczyk zaznacza, że wynikają one z umów zawartych zarówno z samą Ukrainą, jak i szerzej - strukturami UE. Stwierdzono w zasadzie wprost, że proces napływu zboża zza wschodniej granicy musi trwać i nie istnieje nań żadna adekwatna odpowiedź. Przyjęto pewną politykę i władze nie zamierzają z niej rezygnować.
W ostatnich dniach rolnicy podjęli decyzję, aby swój sprzeciw, poparty zresztą słusznymi obserwacjami, wyrazić w bardziej zdecydowany sposób. Zorganizowano masowy protest na ulicach Chełma. Wśród rolników pojawił się również starosta chełmski Piotr Deniszczuk, który sam pozostając ciągle aktywnym rolnikiem, wyraził troskę o przyszłe losy polskiego rolnictwa.
- Można powiedzieć, że dziś produkcja jest praktycznie nieopłacalna. Zarówno zbóż, jak i rzepaku. Praktycznie wszystkie gałęzie rolnictwa są zagrożone. Jak by tych zmartwień było mało, to praktycznie większość zarobionych pieniędzy producenci wydali na nawozy i środki ochrony roślin. Te zakupy okazały się bardzo kosztowne. Deklarowano nam, że zboże będzie drożało, że ceny jesienią będą wyższe. Dziś okazuje się, że jest odwrotnie. Dzisiaj rozmawialiśmy nawet o tym, że cena pszenicy to ok. 950 zł za tonę. Przy obecnych kosztach jest po prostu za niska. Chciałbym, jeśli mogę to uczynić, zaapelować o to, aby ten protest – skądinąd słuszny, te postulaty są przecież słuszne – przebiegał w uporządkowany sposób. Krzykiem, wyzwiskami, awanturami nic nie osiągniemy. Jeśli jednak wszyscy rolnicy – i ci więksi, i mniejsi – będziemy wszyscy razem – to sądzę, że cel zostanie osiągnięty. Chciałbym jednak, abyśmy działali w sposób stanowczy, ale kulturalny. Nie chodzi o to, aby ktoś krzyknął głośniej, zamanifestował swoje ambicje polityczne. Idzie o to, aby z tego protestu najwięcej korzyści wyciągnęli sami rolnicy – mówił do protestujących starosta Deniszczuk.
Napisz komentarz
Komentarze