22 stycznia 1863 r., ogłoszeniem Manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego, rozpoczęło się powstanie styczniowe. Był to najdłuższy zryw narodowy w naszej historii. W czasie jego trwania do oddziałów powstańczych przystąpiły tysiące ludzi. Stoczono dziesiątki bitew i potyczek. Wiele z nich na terenie Lubelszczyzny. Była ona bowiem jednym z najbardziej aktywnych rejonów kraju. To właśnie na ziemi lubelskiej doszło do największego polskiego zwycięstwa w bitwie pod Żyrzynem. Także w naszym regionie miały miejsce liczne działania zbrojne, m.in. w bataliach pod Fajsławicami, Depułtyczami Królewskimi czy Suchym Lipiu. Właśnie wydarzenia z tej ostatniej miejscowości upamiętniono w gminie Rudnik.
Uroczystości, które zorganizowały władze samorządowe wraz ze swoimi jednostkami (m.in. Biblioteką Publiczną Gminy Rudnik) rozpoczęto mszą świętą w intencji poległych. Szczególnie zwrócono uwagę na postać majora Marka Mareckiego, który zginął wraz ze swym oddziałem właśnie w potyczce w Suchym Lipiu.
W liturgii uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Kwiecińskiego „Lubicza” w Płonce oraz poczty sztandarowe OSP Bzowiec, OSP Kaszuby, OSP Rudnik i OSP Suche Lipie. Po mszy świętej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów z tej placówki oraz Stowarzyszenia „Sami Swoi”. Symbolicznym zwieńczeniem uroczystości w Rudniku było złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym walki powstańcze oraz zapalenie zniczy pod kapliczką w Suchym Lipiu.
Czytaj także:
- Pow. krasnostawski. Wyremontują trzy „powiatówki” w trzech różnych gminach
- Krasnystaw. Cofnięty licznik w volvo i kłopoty 39-latka
- Dożywocie dla recydywisty spod Krasnegostawu! Za co został skazany?
- Krasnystaw. Policjanci zapraszają po odbiór zguby
- Krasnystaw. Kto w nocy zdewastował ogrodzenia przy Sikorskiego? Oburzeni mieszkańcy szukają sprawców
Napisz komentarz
Komentarze