Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - porady w naszym mieście.

Niepozorny znak "Pomóż mi" (na zdjęciu) - może go wysłać osoba poszkodowana, jeśli potrzebuje pomocy. Warto go znać, żeby móc pomóc zarówno sobie, jak i innym.
Chełm. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - porady w naszym mieście.

Autor: MOPR Chełm

Na 22 lutego przypada Europejski Dzień Ofiar Przestępstw. Do tygodniowej akcji przyłączył się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie. Do piątku osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły korzystać z porad prawnych, psychologicznych i pedagogicznych. Odbywać się one będą w siedzibie Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy (ul. Wolności 20) oraz telefonicznie pod numerem telefonu 82 564 07 07. 

Porady odbywają się zgodnie z harmonogramem:

  • 21 lutego 2023 (godz. 08:00 – 14:00) – porady pedagogiczne,
  • 22 lutego 2023 (godz. 10.00 – 13.00) – porady psychologiczne,
  • 23 lutego 2023 (godz. 8.00 – 12.00) – porady prawne,
  • 23 lutego (godz. 12.00 – 14.00) – porady pedagogiczne,
  • 24 lutego 2023 (godz. 08:00 – 14:00) – porady pedagogiczne.

W pomoc włączyła się również Komenda Miejska Policji w Chełmie. Porady funkcjonariuszy odbywać się będą w siedzibie komendy (ul. Żwirki i Wigury 20) 21 i 24 lutego w godz. 9-13 oraz telefonicznie pod nr tel. 47 813 12 12.

W akcji jak co roku biorą udział także prokuratorzy. Do 26 lutego  w godzinach 8 - 12 w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Chełmie przy ul. Sienkiewicza 20 udzielają ofiarom przestępstw informacji i porad. Można porozmawiać z nimi osobiście lub przez telefon (82) 562 94 57, 562 94 62, 562 94 33, 562 94 61, 562 94 55, 562 94 64.

 

Znak "Pomóż mi" powinien znać każdy z nas. Jest to sygnał, który wysłać może osoba, która potrzebuje pomocy (np. jeśli doświadcza przemocy domowej). Dzięki niemu można pomóc zarówno sobie, jak i innej osobie.

W chełmskim MOPRze prowadzone są cały czas bezpłatne porady pedagogiczno-psychologiczne oraz socjalne w Zespole Interdyscyplinarnym oraz w Ośrodku Interwencji Kryzysowej (ul. Wolności 20). Porady udzielane są również telefonicznie pod nr 604 896 617 (nie tylko w czasie "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem"). W Ośrodku Interwencji Kryzysowej cyklicznie (co drugi tydzień w środy) odbywają się także spotkania grup wsparcia dla osób, które doświadczają przemocy. Najbliższe będzie miało miejsce 22 lutego (środa) w godz. 15.30-17.30.


Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przekazała, że w całej Polsce pogarsza się sytuacja dzieci zagrożonych przemocą domową. Tylko w 2021 roku służby w trybie interwencyjnym zabrały z rodzin 1335 dzieci. Groziło im ryzyko utraty zdrowia lub życia. Jest to najwyższa liczba takich przypadków w ostatnich latach. Jednocześnie spada liczba "Niebieskich kart", które zakładane są małoletnim, którzy zagrożeni są przemocą domową. 

- Od lat prawo w Polsce zmienia się na lepsze, jeśli chodzi o ochronę dzieci przed przestępstwem znęcania się i wykorzystywania seksualnego. Wprowadzono Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, określono wymagania wobec kuratorów procesowych reprezentujących dzieci w trakcie procedur, tak aby tę funkcję mogły pełnić tylko osoby rzeczywiście do niej przygotowane. Powołano też Komisję ds. Pedofilii, a znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy uwzględnia dziecko, w tym dziecko-świadka, jako bezpośredniego pokrzywdzonego. Jednocześnie praktyka stosowania prawa i codzienne działanie szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości idą w przeciwnym kierunku. Faktyczna ochrona dzieci pokrzywdzonych przestępstwem pod wieloma względami wyraźnie się pogarsza – mówi Justyna Podlewska, koordynatorka działu prawnego w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. 

Głównym elementem wsparcia pokrzywdzonych przestępstwem dzieci jest zapewnienie jak najszybszej profesjonalnej pomocy specjalistów. Od 2018 roku w Polsce Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozwija sieć centrów pomocy dzieciom. Są to placówki, w których dzieci mogą uzyskać pomoc psychologiczną psychiatryczną, medyczną oraz prawną.

- Nad poprawą stanu dziecka i wsparciem niekrzywdzącego rodzica pracuje stały, interdyscyplinarny zespół specjalistów, którzy systematycznie się spotykają i informują o postępach lub problemach, jakie napotykają, towarzysząc dziecku w procesie zdrowienia. Dzięki temu rodzic i dziecko nie muszą szukać pomocy w wielu różnych instytucjach, opowiadać o trudnych doświadczeniach w kolejnych placówkach, rezerwować miejsca na wizytę u specjalistów w wielu kolejkach – wyjaśnia Renata Szredzińska, członkini zarządu Fundacji.. 

Aktualnie działa dziewięć takich placówek. Trzy z nich prowadzone są przez fundację (w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gd.) a pozostałe przez lokalne pozarządowe organizacje (w Białymstoku, Głogowie, Lublinie, Ludźmierzu, Sosnowcu i we Wrocławiu).

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama