Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Gm. Wojsławice. Rodzinne historie, czyli niezwykła podróż w przeszłość...

Do odbycia zupełnie niezwykłej podróży w przeszłość zachęcają członkowie Stowarzyszenia Panorama Kultur oraz pracownicy Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach. Zaplanowana przez nich wystawa to swoista lekcja historii pisana ludzkimi wspomnieniami...
Gm. Wojsławice. Rodzinne historie, czyli niezwykła podróż w przeszłość...

Autor: Stowarzyszenie Panorama Kultur, GCKSiT w Wojsławicach

Wystawa Historie rodzinne to opowieść o losach polskich, ukraińskich i żydowskich rodzin mieszkających na terenie gminy Wojsławice. O losach tych jednostek, które stanowiły o jej kształcie zarówno dawniej, jak i obecnie.

Organizatorzy przyznają, że z opowieści mieszkańców wyłania się obraz unikatowy, niezwykły - wielokulturowego miasteczka naznaczonego trudną historią, codzienną pracą i prawdziwymi emocjami jego mieszkańców. Radosne wspomnienia spotkań przy muzyce mieszają się z tragicznymi doświadczeniami czasów wojny i okupacji. Jest tu miejsce na szczerą modlitwę, kultywowanie tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie i wspólne działanie na rzecz małej ojczyzny.

Różne narodowości i wyznania to jednak te same emocje i uczucia. Strach i odwaga, przywiązanie do religii, większe i mniejsze radości, doświadczenia związane z utratą bliskich, a także tęsknota za rodziną i domem. Wszystko to buduje wspólną historię Wojsławic.

Wystawa powstała w ramach projektu Development of a local social archive and exhibition: diverse memories of the Second World War and its consequences in the municipality of Wojslawice, Poland [Uruchomienie lokalnego archiwum społecznego i wystawy. Różnorodne wspomnienia o II wojnie światowej i jej konsekwencjach w gminie Wojsławice, Polska] dofinansowanego ze środków EVZ Stiftung w ramach programu Local.History. 

Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek, 24 lutego, o 16 w Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej, w budynku dawnej synagogi. Dla odwiedzających wystawa będzie dostępna przez dwa miesiące. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama