Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Włodawa. Remont synagog za 4 miliony złotych na finiszu [ZDJĘCIA]

"Kiedy zakończy się remont włodawskich synagog? Bywam we Włodawie raz na jakiś czas, z wizytą u rodziców. Od miesięcy chcę pokazać synagogi moim dzieciom, sama też jestem ciekawa, jak zmieniły się wnętrza budynków. Ostatni raz widziałam je lata temu. Niestety, synagogi są nadal w remoncie. Jak długo to jeszcze potrwa" - pyta pani Monika, która skontaktowała się z naszą redakcją. Sprawdziliśmy i mamy dobrą wiadomość.
Włodawa. Remont synagog za 4 miliony złotych na finiszu [ZDJĘCIA]

Źródło: Muzeum Włodawa

- Większość prac została już wykonana. Jesteśmy na finiszu - zapewnia dyrektor Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie Anita Lewczuk vel Leoniuk.

We włodawskich Małej i Wielkiej Synagodze praca wre. Wykonawca musi zakończyć prace do 15 marca - tak wynika z umowy. Remont idzie sprawnie, wygląda więc na to, że żadnych opóźnień nie będzie. - Trwa wymiana stolarki drzwiowej wewnętrznej, układamy drewnianą podłogę w Wielkiej Synagodze, kończymy remont sanitariatów. To już naprawdę prace wykończeniowe - mówi dyrektor włodawskiego muzeum.

Prace ruszyły w kwietniu 2021 roku. Przez ten czas synagogi przeszły gruntowny lifting. Udało się m.in. dokonać renowacji polichromii, które szczególnie dobrze zachowały się w Małej Synagodze. Na sali męskiej na przykład, na wszystkich ścianach, zachowały się barwne polichromie oraz freski przedstawiające instrumenty muzyczne i zwierzęta. Były malowane techniką olejną.

Odrestaurowano też szafę ołtarzową w Wielkiej Synagodze, czyli Aron ha-kodesz z polichromiami z 1936 roku, będącą jedną z najlepiej zachowanych w Polsce.

Co jeszcze zakładał projekt? Wymianę instalacji w każdym budynku, wymianę drzwi i remont sal wystawienniczych. "Ważnym celem prac renowacyjnych jest także udostępnienie nowych powierzchni osobom zwiedzającym ekspozycje muzealne i udostępnienie zespołu synagogalnego osobom niepełnosprawnym o różnym stopniu niepełnosprawności" - czytamy w opisie projektu.

- To dobrze, że dyrekcja i pracownicy muzeum dbają o osoby niepełnosprawne. Świadomość dotycząca tego tematu jest coraz większa, ale nadal są placówki, w których bariery architektoniczne są nie do pokonania dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy o kulach. To powinno się zmienić - uważa pani Maria, seniorka spod Włodawy.

Gruntowny remont synagog zakończy się w połowie marca, ale nie oznacza to, że budynki muzealne zostaną otwarte dla zwiedzających. - Najpierw musimy je wyposażyć, zamontować systemy wystawiennicze. To chwilę potrwa. Chciałabym, żeby udało nam się otworzyć drzwi naszych synagog na Międzynarodowy Dzień Muzeów, który wypada pod koniec maja. Mam nadzieję, że się uda, zobaczymy - tłumaczy Anita Lewczuk vel Leoniuk.

Pieniądze na renowację pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Całkowita wartość projektu to prawie 4 mln złotych. Remont wnętrz będzie zwieńczeniem kompleksowej rewitalizacji obiektów Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie, które wcześniej odnowiło Dom Pokahalny.

- Włodawa to bardzo klimatyczne miasteczko. Atmosferę tego miasta tworzą m.in. synagogi. Są bardzo dobrze zachowane, cieszę się, że odzyskają dawny blask - mówi pani Monika, nasza Czytelniczka.

Trochę historii

Włodawskie synagogi znajdują się przy włodawskim deptaku i ulicy Czerwonego Krzyża. Tworzą unikatowy, jak na te tereny, zespół synagogalny. Mała to synagoga typu Bet midrasz (ze specjalnym pomieszczeniem przeznaczonym do studiów talmudycznych dla chłopców i dorosłych mężczyzn), została zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku, a pierwsza wzmianka o niej pochodzi z lat 1782-1786. Pełniła funkcje dodatkowej bożnicy. Z kolei Wielką Synagogę zbudowano w latach 1764-1774, prawdopodobnie według projektu Pawła Antoniego Fontany. Część funduszy na jej budowę przeznaczyła rodzina Czartoryskich. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama