Zmagania konkursowe polegały na rozwiązaniu testu wiedzowego, w którym uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą z historii Polski XIX wieku. Wielce przydatna okazywała się również znajomość zagadnień związanych z kulturą, sztuką, ikonografią i obyczajowością epoki. Pytania konkursowe ułożył wicestarosta krasnostawski Marek Nowosadzki, który był też przewodniczącym jury konkursowego. Z kolei nauczyciel historii z II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie, dr Piotr Zieliński uczestniczył w wydarzeniu jako konsultant naukowy.
Największą wiedzą i znajomością zagadnień, które obejmował test wykazali się:
- I miejsce - Zuzanna Weremko ze Szkoły Podstawowej w Łopienniku Nadrzecznym, jej opiekunem był Leszek Duda;
- II miejsce - Bartosz Burcon ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie, którego opiekunem był Tomasz Marczewski;
- III miejsce - ex-aequo Miłosz Szczepanik (SP nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie, opiekun – Tomasz Marczewski) i Filip Gąsak (SP w Fajsławicach opiekun – Alicja Greczkowska);
- IV miejsce - Natalia Drzazgi ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku, która przygotowywała się pod opieką Agnieszki Czerwińskiej;
- V miejsce - Daniel Nowak (SP nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku, opiekun – Anna Pulińska);
- VI miejsce - Oliwia Koczmara, która również na co dzień uczy się w świdnickiej placówce i którą także wspierała Anna Pulińska.
Opiekun zwyciężczyni szczyci się tym, że nauczyciele z Łopiennika w działaniach pedagogicznych starają się zaszczepiać ziarno patriotyzmu u swoich uczniów.
– Jeśli chodzi konkretnie o naszą laureatkę, Zuzię, to interesuje się ona historią. Dlatego bardzo ucieszyła się, że taki konkurs jest organizowany, zwłaszcza że ten temat jest jej bliski. O bitwie pod Fajsławicami w czasie powstania mówi się sporo, a przecież są to nasze tereny. Zauważyłem, że dzieci chętnie chłoną informacje dotyczące historii, szczególnie tej lokalnej, gdyż jest ona bardziej „namacalna”, nie tak abstrakcyjna. Tzw. mała ojczyzna jest ważna w kształtowaniu tych młodych ludzi – twierdzi Leszek Duda, nauczyciel historii i języka polskiego, pod którego opieką przygotowywała się Zuzanna Weremko.
Zdaniem naszego rozmówcy kluczem do rozwoju zainteresowań uczniów, nie tylko historycznych, jest subtelne zachęcanie do ich pogłębiania wiedzy czy sugestie, gdzie można jej szukać, zamiast jej wyrywkowego weryfikowania, przez które młodzież traci zapał. Przyjazna atmosfera jest zaś niezwykle istotna w procesie dydaktycznym, żeby młodzież rozwijała się, zamiast się zniechęcać do odkrywania nowych informacji.
W bieżącej edycji startowało trzydzieścioro uczniów ze szkół z całego województwa. Patronat nad tym wydarzeniem objęli tradycyjnie lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk oraz po raz pierwszy dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Robert Derewenda.
Czytaj także:
- Powiat krasnostawski. Nasi strażacy ćwiczyli z terytorialsami [ZDJĘCIA]
- Krasnystaw. Dyrektorzy Jedynki, Czwórki i Piątki wybrani
- Krasnystaw. Miłość pobudziła ich liryczną kreatywność
- Siennica Różana. Dorzucili cegiełkę pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi
- Krasnystaw. Na Walentynki uczniowie oddali serca potrzebującym
Napisz komentarz
Komentarze