Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Gm. Białopole. Rok wymagających inwestycji. Co udało się już zrealizować?

Bieżący rok jest dla władz gminy wyjątkowo pracowity i wymagający pod względem finansowym. Realizowane są bowiem inwestycje, w które zaangażowano środki (zewnętrzne i własne) w wysokości ponad 22 mln złotych. Na ostatniej sesji rady gminy wójt Henryk Maruszewski zdał relację z postępu prac w kilku  kluczowych obszarach.
Gm. Białopole. Rok wymagających inwestycji. Co udało się już zrealizować?

Autor: Pixabay

Znaczną część dofinansowania, bo aż 15 milinów złotych, gmina Białopole pozyskała w ramach rządowego funduszu Polski Ład. Blisko 1,8 mln złotych to natomiast środki, jakie do budżetu gminy trafiły z Unii Europejskiej. Reszta to oczywiście niezbędny wkład własny samorządu.

Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem postępują prace związane z modernizacją ujęć wody. Gmina przystąpiła do gruntownego ich remontu w Białopolu oraz Raciborowicach. To działanie zostanie wsparte energią pozyskaną z dwu instalacji fotowoltaicznych o mocach 35 oraz 40 kw. W ramach zadania na terenie gminy pojawią się również nowoczesne, funkcjonalne, elektroniczne wodomierze, których konstrukcja pozwala na zdalny odczyt zarejestrowanych wartości. Prace w Białopolu zostały już praktycznie zakończone, a wykonawca przenosi się obecnie do Raciborowic. Wartość całej inwestycji to 7,1 mln złotych, w tym 4,3 to środki zewnętrzne.
Równie zaawansowane są prace związane z przebudową centrum Białopola. W ramach zadania ten reprezentacyjny obszar miejscowości zyska nowy budynek, przebudowany plac targowy, zatoczkę autobusową oraz amfiteatr, w którym dla widzów znajdzie się co najmniej 300 siedzących miejsc. Na to zadanie gmina przeznaczyła środki w wysokości ok. 4,8 mln złotych, a pozyskana dotacja to aż 4,3 mln złotych.

- Nie ukrywam, że wykonawca spisuje się bardzo dobrze i cała inwestycja zostanie najprawdopodobniej ukończona na trzy miesiące przed terminem, czyli pod koniec maja tego roku – wyjaśnia wójt Maruszewski.

Na liście pilnych prac do zrealizowania znalazło się również kilka odcinków dróg gminnych. Zgodnie z zamierzeniami modernizacja ma objąć drogi położone w Białopolu, Buśnie, Raciborowicach oraz Strzelcach. Całe zadanie oszacowano na blisko 4,8 mln złotych.

- Jeśli chodzi o drogi, to mamy już przygotowane wszystkie potrzebne projekty. Obecnie oczekujemy na wydanie pozwoleń na budowę. Postępowania przetargowe powinniśmy ogłosić już wkrótce – wyjaśnia wójt.

Równie intensywne przygotowania do docelowych prac budowlanych trwają w przypadku zadania związanego z budową infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej w Białopolu. Wartość tego zadania to 1,5 mln zł, środki zewnętrzne to blisko 1,4 mln zł. Urzędnicy deklarują, że wszystkie niezbędne ustalenia zostały już poczynione, a postępowania przetargowe mają zostać ogłoszone w najbliższym czasie.

- W obszarze naszego zainteresowania znalazło się również zagadnienie pod hasłem „oświetlenie uliczne". Do wymiany mamy w sumie 250 istniejących lamp na modele typu LED oraz planujemy montaż 200 lamp solarnych. Również tutaj oczekujemy jeszcze na stosowne pozwolenia. Proces związany z wyborem wykonawcy powinniśmy rozpocząć na początku marca. Koszt wymiany oświetlenia to 2,7 mln złotych, z czego pula dofinansowania to blisko 2,5 mln złotych – informuje o szczegółach zadania wójt Maruszewski.

Dobre wieści dla Białopola płyną również z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, gdzie zakwalifikowano do wypłaty środków wniosek obejmujący zadania wodno-kanalizacyjne. Kwota pozyskanego dofinansowania to 1,8 mln złotych. Dzięki niemu wybudowana zostanie sieć kanalizacyjna przy ul. Polnej w Białopolu. W projekcie uwzględniono również budowę przydomowej oczyszczalni przy świetlicy w Strzelcach, budowę stacji pomp podwyższenia ciśnienia wody na wodociągu w Raciborowicach Kolonii oraz zakup samochodu asenizacyjnego z funkcją płukania.

- Dysponujemy już wszystkimi niezbędnymi projektami, czekamy obecnie na niezbędne pozwolenia. Po podpisaniu umowy z wykonawcą przystąpimy do realizacji zadania. Czeka nas również uzgodnienie sposobu finansowania budowy przyłączy z właścicielami nieruchomości,  do których należy sfinansowanie kosztów budowy przyłączy kanalizacyjnych.  – wyjaśnia wójt Henryk Maruszewski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marek 06.03.2023 08:23
Gdzie te powiatówki co to obiecują je od poprzednich wyborów?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama