– Pomaganie weszło wielu naszym uczniom w krew i przywykli do inicjowanych przez nas akcji. Często spotykam się z sytuacjami, gdy dzieci i młodzież zawczasu wypytują mnie, czy w tym roku również będziemy mieli jakieś akcje. Chwalą się także zbieranymi na ten cel oszczędnościami. Cieszy nas taka postawa - mówi Anna Popek, opiekująca się samorządem szkolnym. - Ale naszym celem jest też pokazywanie szerszego kontekstu, tego, że pieniądze z oszczędności też nie biorą się znikąd. Na kieszonkowe dzieci musieli przecież zarobić rodzice. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy dzieci zarabiają swoje pierwsze pieniądze. Chłopcy chwalą się, że zdobyli jakieś drobne środki np. kosząc ogródek sąsiadów. Odpowiadam im, że to super, ale wskazuję także, że kosiarkę kupił ich tato, nalał do niej paliwo. To wszystko ma na celu pokazywanie dzieciom realnego obrazu świata, postawy szacunku wobec rodziców i kształtowania odpowiedniej hierarchii wartości
Nie jest to pierwsza inicjatywa charytatywna, w jaką zaangażowała się społeczność siennickiej placówki. W opisywanej akcji szkoła uczestniczy od wielu lat, a niedawno w jej murach zorganizowano kiermasz, z którego dochód przekazany został na ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Kształtowanie postawy otwartości i empatii jest zresztą jedną z myśli przewodnich towarzyszących miejscowym pedagogom.
– Naszym uczniom przyświeca zasada, której autorem jest Robert Baden-Powell. Głosi ona, że powinniśmy starać się zostawić świat lepszym, niż go zastaliśmy. Jest to myśl przewodnia, która przyświeca organizowanym w naszej szkole akcjom. Stąd też biorą się różnorodne działania naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu czy nasza przynależność do Klubu Szkół UNICEF – mówi dyrektor placówki Katarzyna Czajka.
Zebrane przez uczniów środki zostały przekazane Fundacji „Szczęśliwe dzieciństwo”, która wypłaca stypendia i świadczy inne formy pomocy dla dzieci i młodzieży z trudnych środowisk. Oprócz wsparcia samych wychowanków fundacja wykorzystuje zebrane pieniądze na utrzymanie prowadzonych przez siebie placówek opiekuńczo-wychowawczych. Fundacja od niemal 30 lat pomaga szczególnie potrzebującym dzieciom i młodzieży, przygotowując je do dorosłego życia.
W ramach prowadzonych działań funkcjonują m.in. ośrodki wsparcia dziennego czy Akademia Młodzieżowa. W tym drugim przypadku za pomocą różnorodnych działań teatralnych i telewizyjnych uczestnicy przyswajają zasady efektywnego planowania, podziału pracy, rozwiązywania problemów, uczą się rzetelności, odpowiedzialności i uczciwości. Z kolei ośrodki wsparcia dziennego umożliwiają podopiecznym rozwijać swoje pasje i talenty.
Czytaj także:
- Łopienniczanka zwyciężyła w konkursie w Fajsławicach
- Powiat krasnostawski. Nasi strażacy ćwiczyli z terytorialsami [ZDJĘCIA]
- Krasnystaw. Miłość pobudziła ich liryczną kreatywność
- Chełm, Krasnystaw, Włodawa: Do naszych OSP trafią nowe wozy strażackie [LISTA]
- Gm. Rudnik. Ciągnie ich do Izbicy – kolejna umowa podpisana
Napisz komentarz
Komentarze