Wydarzenie poprowadzili członkowie zespołu projektowego Amelia Łepik i Jan Berbeć. Cele projektu „Świadomi na zdrowie” i podjęte działania omówiła Weronika Marecka. Zespół pod jej kierownictwem przeprowadził ankietę wśród 300 uczniów ZS nr 1. Na jej podstawie powstała prezentacja o zdrowym odżywianiu. Był też kiermasz zdrowego jedzenia i warsztaty zdrowych przekąsek oraz napojów.
- Nasz zespół „Świadomych na zdrowie” szerzył wiedzę na temat projektu i zdrowego odżywiania również w innych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Łącznie odwiedziliśmy 9 placówek w powiecie krasnostawskim i dotarliśmy z naszym przekazem do ponad 470 osób. W mediach społecznościowych wszystkie nasze działania miały ponad 50 tysięcy wyświetleń - mówi Weronika Marecka.
Kolejna prezentacja była poświęcona zasadom zdrowego odżywiania, którą przedstawiły: Maja Dusznik, Wiktoria Dubiel i Anita Krasicka. Powstała w oparciu o ankietę, a wsparcia merytorycznego udzieliły: higienistka stomatologiczna Magdalena Berezowska i Karolina Hukiewicz, dietetyk kliniczny.
Partnerem projektu jest Fundacja „Rak’n’Roll”, która zajmuje się pomocą kobietom i mężczyznom chorym na nowotwory i ich bliskim. Barbara Dolebska przestawiła profil działalności tej instytucji i zachęciła uczestników konferencji do wsparcia ich inicjatyw, np. poprzez akcję „Daj włos”.
- Dzięki przystąpieniu do programu partnerskiego „Profilaktyka na Nowo” część zespołu projektowego uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację „Rak’n’Roll”, podczas którego dowiedziała się, czym jest profilaktyka zdrowia i jak ją włączyć do codziennego życia - mówi Monika Łepik, szkolny opiekun zespołu projektowego.
W ZS nr 1 w Krasnymstawie realizowany jest również inny projekt społeczny pn. „Zetka ratuje życie”. Ma na celu promowanie idei dawstwa szpiku kostnego i komórek macierzystych we współpracy z Fundacją DKMS. Działania swojego zespołu zaprezentowały: Katarzyna Baran i Ewelina Magier.
- Nasza grupa projektowa zakończyła już etap rejestracji potencjalnych dawców z wynikiem 135 osób. Jest to niewątpliwie niezwykłe osiągnięcie - podkreśla Amelia Szadura, kierownik zespołu „Zetka ratuje życie”.
Dla uczestników konferencji przygotowano niespodziankę - konkursu wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania, przygotowany na platformie online. Wzięło w nim udział 50 uczestników, poprowadził go Konrad Garlewicz. Zwycięzcy zostali nagrodzeni przygotowanymi prezentami: szczoteczką soniczną, opaską sportową i zestawem śniadaniowym. Pierwsze miejsce zdobył Jakub Niziński. Drugi był Mikołaj Machaj, a trzeci Mateusz Kulawczuk.
- Dla naszych zespołów to jeszcze nie koniec działań. Do 14 marca musimy podsumować dotychczasowe prace projektowe i złożyć formularze w ramach „Zwolnionych z teorii”. Nagrodami w tej olimpiadzie są złote, srebrne i brązowe Wilki, które zostaną przyznane na gali finałowej w Warszawie. Z pewnością będą w nich uczestniczyć oba zespoły. Trzymajmy za nich kciuki i życzmy powodzenia - kwituje Monika Łepik.
Napisz komentarz
Komentarze