- W styczniu bieżącego roku minęła 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Obfitowało ono w momenty pełne tragizmu, posiadało też wielkich przywódców, którzy wiedli do walki rzesze powstańców. Nieco w ich cieniu byli dowódcy mniejszych oddziałów, wśród których znalazł się Mikołaj Nieczaj. Celem zadania jest przypomnienie tej postaci i wskazanie jej związków z Krasnymstawem - wyjaśnia Damian Kozyrski, dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.
Na konferencję złożą się dwa wykłady. W referacie Mariusza Korzeniowskiego (UMCS w Lublinie) zaprezentowane zostaną oddziały powstańcze wraz z dowódcami oraz najważniejsze potyczki i bitwy stoczone na terenie powiatu krasnostawskiego. Tłem dla działań zbrojnych będą wydarzenia rozgrywające się na Lubelszczyźnie.
W drugim wystąpieniu Jacek Kulbaka (APS w Warszawie) naświetli sylwetkę Mikołaja Nieczaja - lekarza, z pochodzenia Ukraińca, który zebrał oddział liczący ok. 400 powstańców i walczył z Rosjanami na terenach pomiędzy Wieprzem a Bugiem. Został pojmany, skazany wyrokiem sądu wojennego na karę śmierci i stracony w Krasnymstawie 19 marca 1863 roku.
- Ponadto w holu KDK będzie można oglądać umundurowanie i uzbrojenie z czasów powstania styczniowego, udostępnione przez stowarzyszenie „Regiment Mikołaja Nieczaja”. Dodatkowo 19 marca o godzinie 10.30 zapraszamy na mszę w intencji uczestników powstania styczniowego w kościele Matki Bożej Pocieszenia. W samo południe delegacje złożą wieńce pod pomnikiem Mikołaja Nieczaja - dodaje szef KDK.
Konferencję „Mikołaj Nieczaj – bohater nieoczywisty” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Patronat medialny sprawują Super Tydzień oraz Radio Bon Ton.
Napisz komentarz
Komentarze