Co istotne dla przyszłych beneficjentów programu, to kadencje te nie muszą następować bezpośrednio po sobie. Prawo do świadczenia zyskają mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat oraz kobiety, które ukończyły 60 lat, czyli osoby, które w świetle obecnych regulacji osiągnęły wiek emerytalny.
W uzasadnieniu ustawy zaproponowano, aby wypłatę świadczenia realizował organ wypłacający standardowe świadczenie emerytalne, czyli ZUS lub KRUS.
Ustawodawca podkreśla również, że nowe świadczenie ma stanowić pewien wyraz uznania dla osób, które poprzez sprawowanie funkcji sołtysa przyczyniały się do rozwoju i aktywizacji lokalnej społeczności.
Projektowane przepisy zakładają, że wnioski o wypłatę świadczenia będzie weryfikował wójt właściwy dla danego sołectwa, w którym dany sołtys był gospodarzem terenu. Ma on sprawdzić, czy dana osoba istotnie osiągnęła wiek emerytalny, pełniła funkcję sołtysa oraz kompletność składanego przez nią wniosku.
Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie projekt ustawy skierowano do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze