Celem przeprowadzanych badań ultrasonograficznych jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania na pokładzie specjalistycznego ambulansu fundacji są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy-radiologów.
Czas potrzebny na badanie w Ambulansie to około 15 - 18 minut. Każde dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu badania rodzice otrzymują wynik oraz, jeśli jest taka potrzeba, poradę lekarską. Dla wielu dzieci to może być pierwsze takie badanie USG w życiu.
– Formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich – mówi prof. Adam Jelonek, pediatra i nefrolog, a zarazem Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda.
To właśnie profesor Jelonek w 2005 roku razem z prof. Jerzym R. Kowalczykiem w reakcji na późne diagnozy onkologiczne, stworzyli zasady programu badań przesiewowych USG skierowanych dla najmłodszych, a następnie w 2021 roku położyli akcent na kontrolę układu moczowego.
Aby wziąć udział w badaniach USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer (81) 58 53 002 w dniach od 12 do 14 kwietnia 2023r. od środy do piątku w godzinach 8:00 – 15:00. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona.
Program „NIE nowotworom u dzieci” dociera bezpośrednio do miejsc zamieszkania dzieci. Celem jest niesienie pomocy w szczególności w miejscach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest utrudniony. W ciągu 18 lat radiolodzy dziecięcy na pokładzie Ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda przebadali ponad osiemdziesiąt tysięcy dzieci w całej Polsce. Dla wielu z nich diagnoza na pokładzie ambulansu była tą na wagę zdrowia i życia.
Czytaj także:
- Krasnystaw. ZOL ma być otwarty w przyszłym tygodniu. Czy wszystko jest już gotowe?
- Magda Stachula powraca z kolejnym thrillerem domestic noir
- Na sygnale. Zwłoki w gminie Kamień, pożar w Wólce Kańskiej
- Krasnystaw. Odeszła ceniona lekarka chorób zakaźnych
- Krasnystaw. Tej poradni nie było 13 lat. Do laryngologa już bezpłatnie
Napisz komentarz
Komentarze