Konferencja naukowa, w trakcie której referowane są wyniki badań poświęconych danej jednostce samorządowej nie jest zbyt częstym zjawiskiem. Można pokusić się o stwierdzenie, że to wręcz pewien ewenement, a na pewno pierwsze tego typu wydarzenie w powiecie chełmskim. Włodarz Wojsławic przekonuje jednak, że działania rozwojowe planować można tylko w oparciu o solidny fundament. A co może stanowić fundament solidniejszy, niż rzetelnie przeprowadzone badania naukowe?
W trakcie konferencji prelegenci przedstawiali licznie zebranym słuchaczom wyniki badań z kilku kluczowych dla Wojsławic obszarów: turystyki, rolnictwa oraz szeroko pojętej ochrony środowiska. W ich kontekście mówiono również o bogatej historii miejscowości oraz planowaniu przestrzennym.
–Turystykę oraz rolnictwo uznać można za podstawę rozwoju naszej gminy. Badacze wskazywali, że potencjał z nimi związany można jeszcze rozwinąć i lepiej wykorzystać. Wiele już udało się dokonać, ale przed nami jeszcze wiele pracy i planowania. Z pewną szczególną uwagą musimy pochylić się nad walorami turystycznymi gminy, ponieważ jest ich naprawdę wiele i są różnorakie. Są to oczywiście obiekty związane z naszym kulturowym dziedzictwem. Jest to w końcu nasze środowisko, przyroda, która nas otacza – mówi wójt Henryk Gołębiowski.
Za szczególnie interesujące obiekty uznaje się w Wojsławicach naturalne wąwozy oraz szlak krystalicznie czystych źródełek.
– Nasz partner, czyli Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, zadeklarował, że pracownicy naukowi przeprowadzą pogłębione badania związane z tymi obszarami i spróbują wskazać, w jaki sposób można byłoby je lepiej wykorzystać w kontekście turystycznym. Woda ze źródeł zostanie gruntownie przebadana pod kątem składu i właściwości. Za interesujący i nierozpoznany jeszcze obiekt uznaje się dawne wzgórze zamkowe. Tam przeprowadzone zostaną badania georedarowe – wyjaśnia wójt Gołębiowski.
Szlak naturalnych źródeł to jedno, ale z wodą związane są również inne plany. Przewiduje się, że czystą wodę można byłoby butelkować i sprzedawać oraz wykorzystywać w kontekście przetwarzania warzyw i owoców.
– Plany zakładają, że nasza woda mogłaby również służyć do produkcji naturalnych, ziołowych substancji leczniczych. Medykamenty byłyby produkowane oczywiście w oparciu o gatunki ziół występujące na naszym terenie – przewiduje wójt.
Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych w Chełmie zadeklarował również współpracę w zakresie promowania naturalnego obszaru chronionego Natura 2000, jaki na terenie gminy Wojsławice położony jest w Putnowicach.
– W trzecim dniu konferencji zwiedzaliśmy wspólnie nasze najbardziej urokliwe zakątki. Wszyscy, którzy brali udział w tym niespiesznym spacerze, byli zachwyceni tym, co udało im się zobaczyć. Mam w związku z tym nadzieję, że „zarażeni” pięknem Wojsławic będą o nim opowiadać swoim przyjaciołom i znajomym i w ten sposób zachęcać do odwiedzenia naszej gminy – podsumowuje wójt Gołębiowski.
Konferencję uznano za udaną i urzędnicy mają nadzieję, że już na stałe wpisze się w sposób planowania działań rozwojowych na rzecz samorządu.
Czytaj także:
- Gm. Wojsławice. Do rozwoju podchodzą profesjonalnie. W oparciu o naukę. Wyjątkowa konferencja w PANS
- Chełm. Czeki na strzelnice i wizyta wiceministra w Dubience [ZDJĘCIA]
- Gm. Wojsławice. Pan Stanisław obchodził 100. rocznicę urodzin. Wciąż cieszy się pogodą ducha!
- Gm. Wojsławice. Sportowa baza lokalowa zostanie poszerzona
Napisz komentarz
Komentarze