Przed trudnym zadaniem napisania dyktanda stanęło ponad 30 osób. Na sali pojawili się zarówno dorośli, jak i licealna młodzież, która dzięki tematyce dyktowanego tekstu, miała okazję dowiedzieć się nieco więcej o autorze jednej ze szkolnych lektur - "Zemsty". Temat tekstu nie był przypadkowy, ponieważ 2023 został ustanowiony rokiem Aleksandra Fredry, z okazji 230. rocznicy urodzin pisarza oraz w uznaniu jego zasług zarówno na polu literackim, jak i wojskowym.
- Dyktando było bardzo ciekawe. Nie tylko pod kątem językowym, ale także tych mniej znanych informacji o życiu i twórczości Fredry. Jak choćby o jego udziale w kampaniach napoleońskich, działalności społecznej, ale też krytyce jego twórczości, uznawanej w ówczesnych czasach za zbyt niepoważną i nieprzystającą przez to do trudnej sytuacji kraju pod zaborami. - podsumowała swoje wrażenia jedna z uczestniczek dyktanda.
Autorem tekstu dyktanda był znany językoznawca, gramatyk, leksykograf i autor wielu publikacji o tematyce językowej prof. Andrzej Markowski. Tekst dyktowała Katarzyna Józefacka z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Oprócz nich w składzie komisji oceniającej prace uczestników była Beata Tomaszewska, nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie. Spośród ponad 30 prac komisja wybrała te najlepsze, czyli z najmniejszą liczbą błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.
Jak się okazało, w dyktandzie najlepiej spisała się i jego zwyciężczynią została Aleksandra Kraszewska, z kolei wyróżnienia otrzymały: Elżbieta Król, Honorata Kozioł oraz nasza redakcyjna koleżanka Justyna Nafalska.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze