Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Wierzbica. Pierwsze w powiecie głosowanie w sprawie wotum i absolutorium

Nie tak jak przed rokiem przebiegło głosowanie w sprawie udzielenia wójt Bożenie Deniszczuk wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania zeszłorocznego budżetu. W ubiegłym roku na 15 głosujących osób od oddania swojego głosu wstrzymała się jedna osoba (raport budżetowy został wówczas przyjęty jednogłośnie) natomiast na tegorocznej sesji uczestniczyło dwunastu radnych, natomiast „za” głosowało 10 osób. Dwie wstrzymały się od wyrażenia swojej opinii w sprawie podejmowanych uchwał.
Gm. Wierzbica. Pierwsze w powiecie głosowanie w sprawie wotum i absolutorium

Źródło: Gmina Wierzbica

Najważniejsze głosowania poprzedziły robocze debaty nad raportami o porządku i stanie bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy za 2022 rok oraz dyskusja poświęcona zasobom pomocy społecznej na terenie gminy. 

- Chciałabym serdecznie podziękować za owocną współpracę komendantowi Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, młodszemu inspektorowi Marianowi Pisklakowi. Jesteście państwo obecni na wszystkich naszych gminnych wydarzeniach i akcjach, które potrzebują wsparcia sił policji. Dzięki wam jest po prostu bezpiecznie. Mieszkańcy mogą się czuć bezpiecznie choćby dzięki temu, że radiowóz czy policjanci są po prostu w pobliżu – mówiła wójt Bożena Deniszczuk.

Przewodniczący rady gminy Zdzisław Muszański poinformował, że w toku całego procesu związanego z przyjmowaniem raportu o stanie gminy za 2022 mieszkańcy nie zgłaszali uwag i wątpliwości z nim związanych. Zgodnie z literą obowiązującego prawa włodarz gminy ma bowiem obowiązek przedstawić stosowny dokument do 31 maja.

- Wójt gminy Wierzbica przedłożyła wymagany raport 19 maja tego roku, czyli w wymaganym ustawowo terminie. Radni zapoznali się z jego treścią – informował na sesji przewodniczący Muszański.

Ze strony uczestniczących w sesji radnych pojawiły się zapytania związane z zaległościami podatkowymi, a konkretnie z podatkiem od środków transportu. Okazało się bowiem, że zobowiązania te sięgają kwoty blisko 85 tys. złotych. Stwierdzono, że jest to znaczna kwota. Wójt Deniszczuk udzieliła w tej sprawie stosownych wyjaśnień.

- Kwota ta dotyczy w sumie ośmiu podatników. Jedna osoba zalega z opłatami na kwotę 50 tys. złotych, pozostała część przypada na siedem osób. Kwoty w ich przypadku są oczywiście mniejsze. Warto nadmienić, że te zaległości nie dotyczą jednego roku, ale kilku lat. Prowadzone są w tej chwili procedury windykacyjne – wyjaśniała włodarz gminy.

Przewodniczący stwierdził, że gmina dobrze wykorzystała miniony rok, a w szczególności okres, kiedy nie były jeszcze tak bardzo odczuwalne skutki związane z narastającą w lawinowym tempie inflacją. 

- Obecnie na wszystkie wykonane inwestycje należałoby przeznaczyć znacznie więcej środków – stwierdził Muszański.

I przypomniał, że wotum zaufania związane z zatwierdzeniem raportu o stanie gminy musi być przyjęte bezwzględną większością głosów, która w przypadku Rady Gminy Wierzbica wynosi 8. Za udzieleniem wójtowi wotum zaufania głosowało 10 radnych, dwie osoby wstrzymały się o oddania głosu, natomiast trzech radnych było tego dnia nieobecnych na głosowaniu. 

Po głosowaniu przystąpiono do procedowania uchwały związanej z przyjęciem raportu z wykonania ubiegłorocznego budżetu. I w tym przypadku przewodniczący potwierdził, że sprawozdanie z realizacji założeń budżetowych zostało przez wójt Deniszczuk przedstawione w wyznaczonym ustawowo terminie, czyli do 31 marca. Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie wydała 17 kwietnia opinię, w której stwierdza, że całą procedurę związaną z wykonaniem budżetu wójt przeprowadziła w sposób prawidłowy. Wątpliwości w sprawie udzielenia wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu nie miała również komisja rewizyjna rady gminy. 

Głosowanie dotyczące udzielenia absolutorium przebiegło tak samo, jak to związane z udzieleniem wójt wotum zaufania. 10 radnych głosowało za, dwóch wstrzymało się od oddania głosu, a trzy osoby nie brały udziału w głosowaniu z powodu nieobecności. 

- Serdecznie dziękuję za wotum i absolutorium i za okazane zaufanie. To jest również wyraz zaufania do tego, co ja robię, ale też państwo to firmujecie. To wszystko jest możliwie dzięki zaufaniu i pracy radnych, ale również instytucji i społeczników zaangażowanych w życie naszej gminy. Moje podziękowania kieruję do pracowników Biblioteki Gminnej, Ośrodka Pomocy Społecznej, Szkoły Podstawowej w Wierzbicy, Szkoły Podstawowej w Święcicy, pracowników przedszkola i żłobka. Serdecznie dziękuję również sołtysom i wszystkim pracownikom urzędu gminy. Efektywne działania nie byłyby możliwe bez zaangażowania ochotniczych straży pożarnych, działających w gminie, kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń czy prezesów spółdzielni mieszkaniowych. Dziękuję wam, drodzy przedsiębiorcy, którzy chcecie wspierać nasze działania oraz wielu wolontariuszom, którzy przychodzą i pytają w czym mogą pomóc. To wszystko układa się jak puzzle i dzięki temu jest zwyczajnie łatwiej i komfortowo sprawować funkcję wójta – mówiła po podjęciu obu uchwał wójt Bożena Deniszczuk. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama