Najważniejsze głosowania poprzedziły robocze debaty nad raportami o porządku i stanie bezpieczeństwa publicznego na terenie gminy za 2022 rok oraz dyskusja poświęcona zasobom pomocy społecznej na terenie gminy.
- Chciałabym serdecznie podziękować za owocną współpracę komendantowi Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, młodszemu inspektorowi Marianowi Pisklakowi. Jesteście państwo obecni na wszystkich naszych gminnych wydarzeniach i akcjach, które potrzebują wsparcia sił policji. Dzięki wam jest po prostu bezpiecznie. Mieszkańcy mogą się czuć bezpiecznie choćby dzięki temu, że radiowóz czy policjanci są po prostu w pobliżu – mówiła wójt Bożena Deniszczuk.
Przewodniczący rady gminy Zdzisław Muszański poinformował, że w toku całego procesu związanego z przyjmowaniem raportu o stanie gminy za 2022 mieszkańcy nie zgłaszali uwag i wątpliwości z nim związanych. Zgodnie z literą obowiązującego prawa włodarz gminy ma bowiem obowiązek przedstawić stosowny dokument do 31 maja.
- Wójt gminy Wierzbica przedłożyła wymagany raport 19 maja tego roku, czyli w wymaganym ustawowo terminie. Radni zapoznali się z jego treścią – informował na sesji przewodniczący Muszański.
Ze strony uczestniczących w sesji radnych pojawiły się zapytania związane z zaległościami podatkowymi, a konkretnie z podatkiem od środków transportu. Okazało się bowiem, że zobowiązania te sięgają kwoty blisko 85 tys. złotych. Stwierdzono, że jest to znaczna kwota. Wójt Deniszczuk udzieliła w tej sprawie stosownych wyjaśnień.
- Kwota ta dotyczy w sumie ośmiu podatników. Jedna osoba zalega z opłatami na kwotę 50 tys. złotych, pozostała część przypada na siedem osób. Kwoty w ich przypadku są oczywiście mniejsze. Warto nadmienić, że te zaległości nie dotyczą jednego roku, ale kilku lat. Prowadzone są w tej chwili procedury windykacyjne – wyjaśniała włodarz gminy.
Przewodniczący stwierdził, że gmina dobrze wykorzystała miniony rok, a w szczególności okres, kiedy nie były jeszcze tak bardzo odczuwalne skutki związane z narastającą w lawinowym tempie inflacją.
- Obecnie na wszystkie wykonane inwestycje należałoby przeznaczyć znacznie więcej środków – stwierdził Muszański.
I przypomniał, że wotum zaufania związane z zatwierdzeniem raportu o stanie gminy musi być przyjęte bezwzględną większością głosów, która w przypadku Rady Gminy Wierzbica wynosi 8. Za udzieleniem wójtowi wotum zaufania głosowało 10 radnych, dwie osoby wstrzymały się o oddania głosu, natomiast trzech radnych było tego dnia nieobecnych na głosowaniu.
Po głosowaniu przystąpiono do procedowania uchwały związanej z przyjęciem raportu z wykonania ubiegłorocznego budżetu. I w tym przypadku przewodniczący potwierdził, że sprawozdanie z realizacji założeń budżetowych zostało przez wójt Deniszczuk przedstawione w wyznaczonym ustawowo terminie, czyli do 31 marca. Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie wydała 17 kwietnia opinię, w której stwierdza, że całą procedurę związaną z wykonaniem budżetu wójt przeprowadziła w sposób prawidłowy. Wątpliwości w sprawie udzielenia wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu nie miała również komisja rewizyjna rady gminy.
Głosowanie dotyczące udzielenia absolutorium przebiegło tak samo, jak to związane z udzieleniem wójt wotum zaufania. 10 radnych głosowało za, dwóch wstrzymało się od oddania głosu, a trzy osoby nie brały udziału w głosowaniu z powodu nieobecności.
- Serdecznie dziękuję za wotum i absolutorium i za okazane zaufanie. To jest również wyraz zaufania do tego, co ja robię, ale też państwo to firmujecie. To wszystko jest możliwie dzięki zaufaniu i pracy radnych, ale również instytucji i społeczników zaangażowanych w życie naszej gminy. Moje podziękowania kieruję do pracowników Biblioteki Gminnej, Ośrodka Pomocy Społecznej, Szkoły Podstawowej w Wierzbicy, Szkoły Podstawowej w Święcicy, pracowników przedszkola i żłobka. Serdecznie dziękuję również sołtysom i wszystkim pracownikom urzędu gminy. Efektywne działania nie byłyby możliwe bez zaangażowania ochotniczych straży pożarnych, działających w gminie, kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń czy prezesów spółdzielni mieszkaniowych. Dziękuję wam, drodzy przedsiębiorcy, którzy chcecie wspierać nasze działania oraz wielu wolontariuszom, którzy przychodzą i pytają w czym mogą pomóc. To wszystko układa się jak puzzle i dzięki temu jest zwyczajnie łatwiej i komfortowo sprawować funkcję wójta – mówiła po podjęciu obu uchwał wójt Bożena Deniszczuk.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze