W Sali Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ oraz w delegaturach w Białej Podlaskiej, Chełmie i w Zamościu wydano w 2022 łącznie 66 894 karty. Do tego dochodzą karty wydane przez Centrum Usług Wspólnych, które mieści się Chełmie. Do CUW wpływają wnioski z całej Polski złożone drogą elektroniczną. W 2022 roku wydano tam 769 714 kart EKUZ. |
Czym jest EKUZ
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny. Potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych w każdym innym państwie Unii Europejskiej, lub będącym członkiem Europejskiego Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) - kraje Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania.
EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Nie jest dokumentem dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, także dziecko. Jest ważna z dowodem tożsamości rodzica lub dziecka. EKUZ dla osób niewidomych i niedowidzących jest oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a.
Zasady korzystania z EKUZ
EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne ze względu na stan zdrowia do końca przewidywanego pobytu w danym kraju. Nie refunduje jednak leczenia planowanego. Korzystając z niej, trzeba pamiętać, że mamy te same prawa i obowiązki co ubezpieczeni w danym państwie. We Francji na przykład zapłacimy 30% honorarium lekarza, w Austrii – poniesiemy koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. Może być też tak, że – chociaż mamy ze sobą EKUZ – trzeba najpierw zapłacić za leczenie i dopiero po powrocie do Polski można złożyć wniosek o zwrot kosztów leczenia.
Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z państwową ubezpieczalnią. Dlatego, zanim skorzystamy z usług lekarza, trzeba sprawdzić, czy honoruje on kartę EKUZ.
- Przed wyjazdem warto sprawdzić, jak działa opieka zdrowotna w danym kraju – radzi Magdalena Musiatowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji lubelskiego oddziału NFZ.
Jak uzyskać EKUZ?
Wniosek o EKUZ można pobrać ze strony NFZ. Po wypełnieniu można go złożyć osobiście w oddziale NFZ (w Chełmie znajduje się on przy ul. Ceramicznej 1), pocztą tradycyjną na adres: Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Szkolna 16, 20-124 Lublin, przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) /e2534foiol/SkrytkaESP lub przez Internetowe Konto Pacjenta.
- Jeśli wniosek jest złożony za pośrednictwem IKP lub ePUAP, można sprawdzić online jego status. Wystarczy wejść na stronę Status sprawy i wprowadzić identyfikator sprawy – tłumaczy Musiatowicz.
Jak odebrać EKUZ?
EKUZ jest wydawany od ręki w przypadku składania wniosku osobiście. W innym przypadku trwa to do 5 dni, ale obecnie (do września) okres rozpatrzenia wniosku może się wydłużyć do kilkunastu dni.
EKUZ można otrzymać pocztą, na adres wskazany we wniosku, odebrać osobiście lub upoważnić inną osobę do odbioru karty.
Jak długo ważna jest EKUZ?
Termin ważności karty zależy od statusu pacjenta. Np. emerytom, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn), karta wydawana jest na 20 lat. Dzieci i młodzież, którym przysługuje EKUZ, otrzymają kartę ważną do ukończenia 18. roku życia. Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana na 3 lata. Z kolei bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy otrzymają kartę ważną 2 miesiące.
Co zrobić, jeżeli zapomni się lub zgubi EKUZ?
Jeżeli podczas pobytu turystycznego na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA zajdzie konieczność skorzystania ze świadczeń zdrowotnych, a z jakiegoś powodu, np. kradzieży lub zagubienia, nie mamy ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, można uzyskać certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. W tym celu trzeba skontaktować się ze swoim oddziałem wojewódzkim NFZ.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze