Co można było zobaczyć i co przeżyć? Jako pierwsi na „sobótkowej” scenie tradycyjnie zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świerżach. Z oddziału przedszkolnego wystąpiła grupa taneczna „Promyczki” oraz soliści: Michał Czujkowski, Marcel Kowalski oraz Aleksandra Szewczuk. Z klas starszych na scenie zobaczyć można było: Philippa Dutkiewicza i Nikolę Koniczuk – solo oraz w duecie z Sandrą Wierzchowską. Następnie swoje umiejętności taneczne zaprezentowały grupy funkcjonujące przy GOKiT w Dorohusku: „Stop Hop”, „Nocne koty” i „Na granicy stylu”. Kabaret Pod Cytrynką ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Cytrynka” w Dorohuska zaprezentował natomiast skecz zatytułowany „Bajka o Jasiu i Małgosi”.
Dobrą, muzyczną oprawę w klasycznym, ludowym stylów zapewnili zgromadzonej publiczności Sąsiedzi, Pogodna Jesień (z gościnnym udziałem Jarzębinek ze Żmudzi), Ale Babki, Cykady, CudaWianki oraz Natalia i Rafał Jankowscy. Warto było czekać, bowiem pod koniec programu ze swoim wyjątkowym spektaklem zatytułowanym „Swarożycowe opowieści” wystąpił na scenie Teatr Hesperydy. Nie zabrakło również doskonałej zabawy z zespołem Energy Girls oraz DJ Astero.
Organizatorzy przygotowali konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy, test wiedzy o Świerżach oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Spośród dziesięciu zgłoszonych wianków komisja konkursowa w składzie: dr inż. Ewa Stamirowska-Krzaczek, dyrektor Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka i Rolnictwie w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, Piotr Kosmala, starszy specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Chełm, Ewa Kozaczuk, prezes Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej, najwyżej oceniła wianek wykonany przez Barbarę Mękal z Barbarówki, drugie miejsce przyznano KGW w Okopach-Kolonii, a trzecie miejsce przypadło KGW „Ale Babki” w Dorohusku.
Wyróżnienia otrzymały: KGW w Turce, KGW w Brzeźnie, KGW w Ostrowie, KGW w Pograniczu, KGW w Wólce Okopskiej, Barbara Ilczuk z Okop oraz Anna Lewczuk z Okop. Narody wręczał wójt gminy Dorohusk Wojciech Sawa. W konkursie wiedzy o Świerżach” zwyciężyły: Lena Książek, Hanna Kluziak oraz Klementyna Skurak, które odebrały nagrody od Ewy Kozaczuk, prezesa SMŚiZŚ. Szczęśliwymi znalazcami kwiatu paproci były: Martyna Wieszchowska i Aleksandra Czebiera przy pomocy Katarzyny Chmielewskiej, które jak głosi legenda, czeka długie życie w zdrowiu, dobrobycie oraz miłości.
Podczas imprezy odbyły się również warsztaty wicia wianków i zabawy historyczne z Sulmirą, a także kreatywne warsztaty z Pracownią „LepGar”. Przy stoisku Stowarzyszenia Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej można było szkosztować „Świerżowskich specjałów”. Wielu uczestników uroczystości wzięło udział w tradycyjnym korowodzie świętojańskim nad rzekę Bug prowadzonym przez sołtysów Świerż – Alicję Książek i Jana Suchockiego.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze