Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Pow. krasnostawski. Nie wszyscy dostali się do wymarzonych szkół

Opublikowano listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024. Dzięki temu wiemy, jak prezentują się statystyki dotyczące rekrutacji do placówek oświatowych tego szczebla z terenu powiatu krasnostawskiego. Czy są powody do optymizmu?
Pow. krasnostawski. Nie wszyscy dostali się do wymarzonych szkół
Znamy listy kandydatów zakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 w powiecie krasnostawskim

Źródło: Super Tydzień Chełmski

Co najmniej 475 uczniów rozpocznie naukę w pierwszych klasach wszystkich szkół podległych staroście krasnostawskiemu. Liczba ta może się jeszcze zwiększyć, gdyż do końca miesiąca potrwa rekrutacja uzupełniająca. Czy oferta edukacyjna powiatowych szkół cieszyła się zainteresowaniem absolwentów szkół podstawowych? Zdaniem wicestarosty krasnostawskiego są powody do zadowolenia.

– Jestem bardzo zadowolony z tegorocznego naboru, gdyż przyjęliśmy łącznie 467 uczniów na 582 absolwentów szkół podstawowych z terenu naszego powiatu. Osiągnięty w tym roku wskaźnik przechodzenia do naszych placówek przez uczniów kończących podstawówki, to jest ponad 80%, jest to najlepszy procentowo nabór od co najmniej 20 lat w naszym powiecie. Cieszy to, że jest wyższy od ubiegłorocznego, gdzie również mieliśmy do czynienia z „podwójnym” naborem (rekrutacja podwójnego rocznika ze względu na przeprowadzoną w międzyczasie reformę usuwającą gimnazja, przyp. red.). Statystyki pokazują zatem, że z roku na rok zwiększamy procentowy nabór do naszych szkół – stwierdził Marek Nowosadzki.

Jak podkreśla nasz rozmówca – osiągnięcie takiej tendencji było jednym z najważniejszych zamierzeń zarządu powiatu w obecnej kadencji. Podkreślić należy, że sytuacja ta może jeszcze ulec zmianie, gdyż teraz przed młodymi ludźmi rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca w placówkach oświatowych.

Najwięcej nowych uczniów zawita do Zespołu Szkół nr 2 im Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie, czyli popularnego „Rolniczaka”. Od nowego roku wystartuje tam 5 klas, w których naukę rozpocznie łącznie 140 uczniów. Kształcenie odbywać się będzie w specjalizacjach technik elektryk+technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik informatyk, technik hotelarstwa, technik programista i technik geodeta.

– Cieszy nas fakt powstania samodzielnej klasy technik programista, jest to kierunek bardzo przyszłościowy, który funkcjonował będzie u nas drugi rok. Tegoroczne sukcesy uczniów w zakresie programowania potwierdzają tylko słuszność wybranych przez nas rozwiązań – dodał wicestarosta Nowosadzki.

Drugą pod względem liczebności w rekrutacji placówką został Zespół Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie, gdzie 130 uczniów znajdzie się w trzech klasach w technikum (technik pojazdów samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych i połączona klasa dla techników ekonomistów i techników spawalnictwa) i dwóch szkoły branżowej (połączone klasy z mechaniki pojazdów samochodowych + fryzjerstwa, oraz klasa murarz-tynkarz + kucharz).

Bardzo dobry nabór zanotowało I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, gdzie znalazło się miejsce dla 116 nowych uczniów. Powstanie tu 4 klasy. Co ciekawe dwie z nich mają niezwykle podobny profil politechniczno – ekonomiczny. Różnią się zaś jednym z przedmiotów rozszerzonych, w przypadku jednej z nich jest to informatyka, a w drugiej – geografia. Trzecia klasa będzie miała profil biologiczno-chemiczny, a czwarta – humanistyczny.

II LO im. C. K. Norwida przyjęło 72 absolwentów podstawówek, którzy będą uczyli się w 3 klasach: humanistyczno – europejskiej, europejskiej i psychologicznej. Jak dodaje wicestarosta – będą to mniej liczne klasy.

Z kolei w Zespole Szkół w Żółkiewce powstanie jedna klasa o profilu technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, gdzie naukę podejmie 17 uczniów.

– Ten nabór pokazuje, że kierunek, który przyjął zarówno zarząd powiatu, jak i rady pedagogiczne jest słuszny. A jest to działanie wielotorowe. Po pierwsze mam tu na myśli ciekawe zaproponowane kierunki kształcenia. Po drugie – dobra działalność promocyjna szkół w zakresie reklamowania oferty edukacyjnej. Ale także przeznaczanie bardzo dużych środków na polepszenie standardów pracy szkół i komfortu edukacji dla młodzieży. Istotnym punktem jest również program stypendialny, wszak w zakończonym właśnie roku szkolnym przyznaliśmy rekordową ilość stypendiów za wyniki w nauce, gdzie łączna pula środków przeznaczonych na ten cel wyniosła 52 tys. zł. Myślę, że te wszystkie działania mają wpływ na pozytywny odbiór możliwości nauki w naszych szkołach zarówno uczniów, jak i ich rodziców – dodał Nowosadzki.

Znaczącą rolę nasz rozmówca przypisuje także zmianie zarządzania edukacją. Jeszcze 5 lat temu w liceach były klasy wielościeżkowe, gdzie łączono uczniów o bardzo odmiennych nieraz zainteresowaniach. Obecny zarząd wziął sobie za cel aby klasy miały określoną specjalizację i najlepiej nie były zbyt liczne. Efektem takich starań ma być nie tylko redukcja kosztów związanych z utrzymaniem takich klas, ale także zwiększenie efektywności nauczania. Dziś na 7 nowopowstających klas w krasnostawskich liceach tylko jedna będzie miała więcej niż jedną ścieżkę nauczania.

Patrząc na wyniki w oczy rzuca się to, że pomimo znacznego nacisku, jaki kładzie się dziś na jak najszybsze nabywanie kompetencji (m.in. w szkołach branżowych, czy technikach) niesłabnącym zainteresowaniem mimo wszystko cieszy się nauka w liceach. Zdaniem naszego rozmówcy jest to pewne pokłosie tego, że większość uczniów kończąc szkołę podstawową nie jest jeszcze zdecydowana co do konkretnego kierunku dalszej edukacji i kariery. Nauka w liceum stanowi dla nich swoiste przedłużenie okresu, w którym będą mogli zdecydować co chcą robić w życiu. Technika, czy szkoły branżowe natomiast stanowią wyraźniejsze ukierunkowanie zainteresowań.

Uczniowie, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły lub chcą jednak zdecydować się na inną placówkę, mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. W przypadku naszego województwa potrwa ona do końca lipca. Jej wyniki poznamy zaś 8 sierpnia. Ostateczne listy kandydatów (przyjętych i nieprzyjętych) pojawią się natomiast 6 dni później, czyli 14 sierpnia. Uczniowie, którzy jeszcze nie są pewni miejsca w przyszłej szkole (a także ich rodzice) obawiają się, czy dostaną się do placówki, która będzie im odpowiadać. W niektórych szkołach pojawiają się bowiem informacje, że rekrutacja uzupełniająca nie będzie przeprowadzana w związku z brakiem wolnym miejsc. Tak jest np. w przypadku I LO w Krasnymstawie. Zdaniem wicestarosty nie należy się spodziewać znacznej zmiany sytuacji w powiatowych szkołach, będą to bardziej „ruchy kosmetyczne”. Największych zmian należy się natomiast spodziewać w szkołach branżowych, gdyż jak pokazuje doświadczenie – jeszcze w sierpniu dołączają do nich ostatni uczniowie.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama