– Nasza gmina słynie w całej Polsce z zagęszczenia upraw ziół. Rośnie tu wiele gatunków, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów i w wielu gałęziach gospodarki: od przemysłu spożywczego, przez kosmetyczny, po farmaceutyczny. Od dekad nasi plantatorzy doceniani są za dostarczanie surowca bogatego we właściwości lecznicze, aromatyczne i smakowe. Taka rola naszej gminy nie została niezauważona, stąd też od lat jesteśmy gospodarzem corocznego Wojewódzkiego Święta Ziół. Organizowane przy jego okazji konkursy na bukiet i wypiek mają nie tylko zaktywizować społeczność do osobistego udziału w tym święcie, ale popularyzować również szerokie możliwości zastosowań zielarstwa w każdym gospodarstwie domowym – stwierdził wójt gminy Fajsławice Janusz Pędzisz.
15 sierpnia to wedle chrześcijańskiego kalendarza liturgicznego święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W polskiej tradycji dzień ten jest nazywany również świętem Matki Boskiej Zielnej. Według legendarnych podań bowiem apostołowie trzeciego dnia po śmierci Marii nie zastali w jej grobie ciała, lecz same zioła i kwiaty. Stąd też obrano ją za patronkę ziemi i roślinności, a 15 sierpnia w kościołach święci się płody ziemi. Są to przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, misternie splątane i związane w bukiet. Nie dziwi zatem fakt wyboru właśnie tego dnia na obchody Wojewódzkiego Święta Ziół. Aby jeszcze bardziej urozmaicić wydarzenie organizatorzy przewidzieli dodatkowe konkursy skierowane do uczestników. Czy wszystkich?
– Konkursy przeznaczone są dla mieszkańców obszarów wiejskich z terenu naszego województwa. Aby w nich uczestniczyć należy dostarczyć do naszego urzędu kompletne zgłoszenie. Można to zrobić za pomocą poczty tradycyjnej, elektronicznej, lub osobiście. Formularz jest dostępny na naszej stronie internetowej – poinformowała Aleksandra Granat z urzędu gminy w Fajsławicach. – Osoby, które wezmą udział w konkursie zobowiązane są następnie do dostarczenia w dniu wydarzenia, czyli 15 sierpnia, do godziny 12.30, przygotowanego przez siebie bukietu lub wypieku. Serdecznie zapraszamy. Warto wystartować, bo na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – dodała przedstawicielka miejscowego urzędu.
Organizatorami Wojewódzkiego Święta Ziół, które odbędzie się na terenie Centrum Promocji Produktu Lokalnego jest wójt gminy Fajsławice, zaś partnerem wydarzenia – Województwo Lubelskie. Honorowy patronat objęli zaś poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Wydarzenie prócz uhonorowania ciężkiej pracy plantatorów ma na celu promować uprawę ziół, wiedzę na temat ich zastosowania, ale również służyć wymianie doświadczeń między plantatorami i producentami produktów lokalnych wytwarzanych na bazie ziół. Chodzi także o dobrą zabawę. Jak podkreślają organizatorzy – z otwartymi ramionami czekają na wszystkich wystawców i gości.
Czytaj także:
- Nie tylko półmaraton. Siatkarska rywalizacja na Chmielaki
- Nasi policjanci zapobiegli próbie samobójczej. Ratowali nieprzytomnego 54-latka
- Gm. Żółkiewka. Wieczór autorski dla kinomaniaków [ZDJĘCIA]
- Gmina Izbica. Historia, rekreacja i integracja [ZDJĘCIA]
- Gm. Rudnik. W Maszowie powstał Wiejski Dom Kultury. Czas na KGW?
Napisz komentarz
Komentarze