Obchodzący w tym roku dwudziestolecie istnienia UKS „Victoria”, który działa przy Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym, pozyskał 14 tys. zł w ramach grantu od jednej ze spółek skarbu państwa. Środki mają posłużyć na odnowienie pomnika znajdującego się w miejscowości Zastawie Kolonia. Obecnie o istnieniu obiektu nawet nie zdaje sobie sprawy wielu mieszkańców, nie wspominając już o turystach. A potencjał, aby stworzyć tu miejsce pamięci, jest spory, bo pomnik znajduje się tuż przy przebiegającej obok trasie rowerowej Green Velo. Na przywróceniu miejscu należnej estymy zależy bardzo osobom związanym z „Victorią”, co zresztą wpisuje się w założenia statutowe klubu.
– Działamy może troszkę inaczej niż typowe kluby sportowe. Prócz standardowych zadań, czyli upowszechnianiu kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, troszczymy się o patriotyczne wychowanie uczniów i podtrzymywanie lokalnych tradycji. Założenie jest takie, że w części planowanych prac dotyczących odnowienia pomnika uczestniczyć mają sami uczniowie. Myślę, że będzie to dla nich cenna lekcja, która pozwoli jeszcze bardziej na zżycie się z miejscem, z którego pochodzą i zapoznanie się z jego historią – przekazał nam Andrzej Jasionowski, pełniący zarówno rolę prezesa klubu, jak i dyrektora placówki oświatowej z Małochwieja Dużego.
Ponieważ obelisk ufundowany w 1966 roku nie przechodził do tej pory żadnych prac konserwatorskich, stan zarówno samego pomnika, jak i całego otoczenia, pozostawia wiele do życzenia. Otrzymane w ramach grantu pieniądze posłużą do wykonania szeregu prac, wśród których przewidziane są m.in.: wykarczowanie krzewów wokół pomnika, utwardzenie kostką brukową lub kamieniem granitowym, ogrodzenie pomnika na nowo przy pomocą betonowej palisady, naprawę podstawy obelisku, poprawę liter oraz zamontowanie kamiennej płyty informacyjnej, a także wykonanie opaski żwirowej wokół obiektu, a na końcu posianie nowej trawy.
– Dodatkowo chcemy na samym pomniku umieścić replikę hełmu ułańskiego, tak jak miało to miejsce przy odsłonięciu obelisku w roku 1966. Opiniujący nasz wniosek Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPNu, zasugerował także, żeby pomnik uzupełnić o odlew orła wojskowego. Będziemy się jeszcze w tej sprawie kontaktować z lubelskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej – dodał Jasionowski.
Nasz rozmówca cieszy się nie tylko z pozyskanych środków, ale także z tego, że zbliżają się okoliczności, które pozwolą odpowiednio wypromować zarówno sam obiekt, jak i wydarzenie historyczne, które upamiętnia.
Odsłonięcie odnowionego pomnika wstępnie planowane jest na tegoroczny Dzień Niepodległości, czyli 11 listopada. Z kolei już we wrześniu przyszłego roku przypadnie 85. rocznica samej bitwy pod Krasnymstawem.
– W potyczce kampanii wrześniowej, która odbyła się mniej więcej w miejscu usytuowania naszego pomnika, a więc także na terenie obecnej szkoły, zginęło 86 osób. W zasadzie ciężko to nazwać bitwą, przez ogromną dysproporcję sił trafniejszym określeniem jest rzeź. Zginęło tu bowiem 86 żołnierzy, głównie z 9. Pułku Piechoty Legionów, a kilkuset kolejnych odniosło rany – stwierdził dyrektor Jasionowski.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze