Skoro 1 września to piątek, to Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki zdecydowało, że przedłuży uczniom wakacje. Rok szkolny 2023/2024 oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek 4 września. Dzięki temu piątek 1 września będzie ostatnim dniem wakacji.
Luka między zakończeniem a początkiem roku
Rodzice tegorocznych pierwszoklasistów mogą mieć kłopot ze znalezieniem opieki dla dzieci na ten dzień. Do przedszkola już ich nie poślą – rok „szkolny” w tego typu placówkach skończy się w ostatnim dniu sierpnia. A zajęcia w szkołach rozpoczną się dopiero 4 września – wytyka „Rzeczpospolita”.
Tak samo jest w przypadku dzieci, które mają pójść do zerówki. 1 września szkoła ich nie przyjmie. A to oznacza, że rodzice muszą sami zapewnić im opiekę, np. wziąć urlop.
Dwa punktu widzenia
– Dyrektorzy szkół nie muszą w tym dniu organizować zajęć świetlicowych – tłumaczy Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Tymczasem dziecka nie można zostawić bez opieki.
– Najlepiej jak najwcześniej zawiadomić dyrektora szkoły, że dziecko musi zostać objęte tego dnia opieką. Skracanie czasu pracy nauczycieli i ograniczanie liczby dni funkcjonowania placówek to dla rodziców duży problem. Warto, by kuratoria interweniowały w takich sytuacjach – radzi Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.
Resort edukacji: To sprawa dyrektora
MEiN wyjaśnia, że jeżeli 1 września wypada w piątek albo sobotę, to zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września.
Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa resortu edukacji, dodaje, że sposób organizacji pracy szkoły w najbliższy piątek należy do kompetencji dyrektora placówki. Tego dnia nie mogą być jednak prowadzone obowiązkowe zajęcia z uczniami.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze