Niespełna dwa lata ma wykonawca na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej i budowlanej, a także uzyskanie wszelkich pozwoleń wynikających z przepisów prawa umożliwiających realizację inwestycji oraz samo przeprowadzenie robót podczas budowy od podstaw sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami i niezbędnej infrastruktury.
– Samorząd przygotowuje się do całego cyklu inwestycji dotyczących sieci kanalizacji sanitarnej, a także wodociągowej. Właśnie podpisaliśmy umowę na pierwszy jej etap – tzn. budowę „od zera” pierwszego fragmentu kanalizacji w Tarnogórze. Powstanie ona na odcinku o długości mniej więcej 1400 metrów. Ten wstępny etap obejmował będzie położenie instalacji na ulicach Wielkiej, Długiej i Szkolnej – poinformował nas burmistrz Jerzy Lewczuk.
Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 2,5 miliona złotych. Wydatek ten zostanie w pełni pokryty z budżetu miejscowego samorządu. To jednak dopiero początek tego rodzaju modernizacji, tak w gminie, jak i w samej miejscowości.
– Tarnogórę chcemy „załatwić” kompleksowo. Dlatego też w naborze do najnowszej edycji Polskiego Ładu wystąpiliśmy o 8 mln zł, czyli pieniądze na realizację dalszej części robót. Mają one obejmować zarówno kanalizację, jak i przebudowę linii wodociągowej. Gdy otrzymamy środki, to niezwłocznie będziemy ogłaszać przetarg, zapewne również w formule zaprojektuj i wybuduj – dodał nasz rozmówca.
Realizacja tego planu spowodowałaby, że Tarnogóra zostałaby w zdecydowanej większości skanalizowana i objęta wodociągiem. Zdaniem urzędników wymaga on wymiany, ponieważ wykonany jest z azbestu. Chociaż przeprowadzone na świecie badania nie wykazały niebezpieczeństwa negatywnego wpływu wody przesyłanej rurami, które zawierają w sobie ten materiał, a stanowisko to podtrzymuje Światowa Organizacja Zdrowia, w Izbicy wolą „dmuchać na zimne” i zmienić technologię na nowoczesną.
Czytaj także:
- Gm. Izbica. Kolejny defekt wodociągu. Zła passa w regionie
- Powiat krasnostawski. Blisko dwa promile kosztowały ją 2500 zł
- Gm. Kraśniczyn. Zaliczyli awans z listy rezerwowej, zrobią drogi za ponad 1 mln 140 tys. zł
- Bitwa Regionów 2023. Czas na półfinał wojewódzki w Okszowie
- Urząd gminy Rudnik informatyzuje się dla mieszkańców
Napisz komentarz
Komentarze