Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Chełm. Nowy dworzec za 26 milionów lada moment!

Rozstrzygnięto przetarg dotyczący przebudowy dworca kolejowego w Chełmie. Ma to być gruntowny remont, który jest konieczny ze względu na wadę konstrukcyjną obecnego budynku. Kiedy rozpoczną się prace?
Chełm. Nowy dworzec za 26 milionów lada moment!
Wizualizacja nowego dworca PKP w Chełmie

W ubiegłym tygodniu Polskie Koleje Państwowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Chełmie.

- Z ośmiu ofert złożonych w postępowaniu wybraliśmy tę złożoną przez firmę Texom sp. z o.o., która wyceniła prace związane z przebudową dworca na 25,99 mln złotych brutto. Umowa z wybranym w postępowaniu wykonawcą zostanie podpisana niezwłocznie po upłynięciu terminu na składanie ewentualnych odwołań przez pozostałych uczestników postępowania. Następnie plac budowy zostanie przekazany wykonawcy robót - powiedział nam Bartłomiej Sarna z PKP S.A.

Wizualizacja nowego dworca PKP w Chełmie

Kwota, jaką PKP zamierzała przeznaczyć na realizację zadania, to ponad 33 mln złotych brutto. Przebudowa budynku dworca kolejowego w Chełmie jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych. Budynek ma zostać kompleksowo wyremontowany i dostosowany do potrzeb zarówno pracowników, jak i pasażerów. 

Jesienią zeszłego roku ogłoszono postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy, które ostatecznie zostało unieważnione z uwagi na to, że złożone oferty przekraczały środki, które zamawiający mógł przeznaczyć na realizację tego zadania. 

Wizualizacja nowego dworca PKP w Chełmie

Dworzec w Chełmie ma składać się z trzech kondygnacji. Na parterze zaprojektowano utrzymane w wysokim standardzie przestrzenie związane z obsługą podróżnych (hol, poczekalnie, kasy biletowe, ogólnodostępne toalety) oraz powierzchnie komercyjne i przeznaczone na użytek samorządu lokalnego. 

Na pierwszym piętrze mają mieścić się przestrzenie biurowe, a w podziemiu zaplecze techniczne budynku. W projekcie przebudowy uwzględniono także kilka ciekawych rozwiązań architektonicznych. Hol dworca ma mieć wysokość dwóch kondygnacji, a na jednej z jego ścian zostanie umieszczony plan miasta w formie orła. Jest on nawiązaniem do rozbudowy w 20-leciu międzywojennym miasta Chełm o Osiedle „Dyrekcja”. 

Elewacja dworca będzie wykonana z jasnej cegły licowej. To z kolei nawiązanie do przemysłu związanego z wydobyciem i przetwórstwem kredy, które doprowadziło do rozwoju Chełma w latach 20. XX wieku. Plac dworcowy natomiast ma się stać typowo miejskim placem przewidzianym dla ogródków kawiarni i restauracji dworcowych, a także do odpoczynku.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jarosław 15.06.2024 12:06
Miasto - widmo

Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama