Jak wynika z informacji przekazanych przez wiceprezydenta Radosława Wnuka, Chełm dysponuje 1359 lokalami mieszkalnymi, z których zdecydowana większość, bo aż 1316, jest obecnie zajęta przez najemców.
Mimo tak dużej liczby wynajętych lokali, w zasobach miasta znajdują się również 43 pustostany. Powodem takiego stanu rzeczy jest konieczność przeprowadzenia w nich generalnych remontów. Budynki te, ze względu na swój stan techniczny, nie nadają się do zamieszkania. Według Wnuka, około 100 lokali komunalnych i socjalnych jest zajmowanych bez umów najmu.
Standard lokali
Wszystkie lokale mieszkalne i socjalne w Chełmie są wyposażone w toalety, co jest podstawowym wymogiem sanitarnym. Natomiast centralne ogrzewanie posiada jedynie 759 lokali. Oznacza to, że znaczna część mieszkańców musi korzystać z innych źródeł ciepła.
Na przydział lokalu mieszkalnego lub socjalnego czeka obecnie 185 rodzin. Długi czas oczekiwania na mieszkanie komunalne jest problemem wielu polskich miast. W Chełmie ma się to powoli zmieniać. Przykładem może być kamienica przy ul. Szkolnej, w której mają powstać właśnie mieszkania komunalne. Rok temu miasto zostało większościowym właścicielem tego obiektu, a w sierpniu bieżącego roku urzędnicy zlecili opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy tego budynku wraz ze zmianą sposobu jego użytkowania.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze