Swańki z Wyryk mają już na koncie spore sukcesy. Występowały podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W 2014 roku zdobyły jako zespół śpiewaczy drugą nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego. Natomiast w ubiegłym roku jedna z członkiń wyśpiewała trzecią nagrodę jako solistka.
- Po trzyletnim okresie karencji jako zespół ponownie mogłyśmy się starać o występ na kazimierskiej scenie - mówi Justyna Torbicz, kierowniczka zespołu Swańki z Wyryk.
Podczas kwietniowych eliminacji powiatowych do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, które odbyły się we Włodawie Swańki nie miały sobie równych. Zostały wytypowane do reprezentowania powiatu włodawskiego w eliminacjach wojewódzkich, które odbyły się 27 maja w Muzeum Wsi Lubelskiej. Tam z kolei otrzymały nominację do etapu ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania.
Celem festiwalu jest kultywowanie, popularyzowanie oraz ochrona m.in. ludowego śpiewu. Warunkiem uczestnictwa w Sabałowych Bajaniach jest rekomendacja z konkursu o randze co najmniej regionalnej.
- Nigdy wcześniej nie słyszałam o takim festiwalu. Okazuje się, że rangą jest on równie ważny, jak Festiwal Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym. Jest to dla naszego zespołu olbrzymie wyróżnienie. Zaprezentujemy tam nasze wyryckie stroje, przepiękne pieśni, opowiemy o tradycjach, które mimo upływu lat są u nas wciąż kultywowane. Mówi się, że to górale są wzorem w kultywowaniu ludowych tradycji i nikt nie jest w stanie im dorównać. Mimo to cieszymy się, że będziemy mogły być pośród nich i uczestniczyć w wielkim święcie polskiego folkloru - mówi Justyna Torbicz, kierowniczka zespołu Swańki z Wyryk.
Teraz czytane:
Napisz komentarz
Komentarze