Pielęgnacji zostały poddane: trzy jesiony wyniosłe (przy ul. Św. Mikołaja 4, przy ul. Lubelskiej 2 oraz w pasie drogowym ul. Hrubieszowskiej), miłorząb dwuklapowy przy ul. Reformackiej 13, wiązy szypułkowe przy ul. Lubelskiej 135 B i ul. Lubelskiej 137 C, a także ajlant gruczołkowaty na Placu dr. Edwarda Łuczkowskiego.
Zabiegi pielęgnacyjne obejmowały m.in. usuwanie suchych gałęzi, prześwietlenie koron drzew, obniżenie i odciążenie koron, a także cięcia techniczne, mające na celu eliminację gałęzi kolidujących z infrastrukturą. Wykonano także cięcia redukcyjne w celu utrzymania skrajni jezdni.
Ajlant przebadany
Szczególną uwagę poświęcono ajlantowi gruczołkowatemu rosnącemu na Placu E. Łuczkowskiego. Przeprowadzono specjalistyczne badanie tensometryczne, które miało na celu ocenę stabilności drzewa w gruncie oraz jego podatności na złamanie. Procedura ta odbyła się pod nadzorem dr. inż. Wojciecha Bobka - dendrologa, specjalisty ds. statyki European Tree Technician oraz członka zarządu i supervisora EAC.
Ekspertyza wykazała, że ajlant gruczołkowaty "posiada wymaganą rezerwę bezpieczeństwa pod kątem stabilności w gruncie oraz odporności pnia na złamanie, pomimo widocznych symptomów sugerujących potencjalne osłabienie". Dendrolodzy ocenili, że drzewo ma pozytywne rokowania na dalsze trwanie w otoczeniu.
W ramach jego dalszej ochrony zalecono jednak m.in. wykonanie cięć sanitarnych, polegających na usunięciu suchych gałęzi, przeprowadzenie w okresie pełnego ulistnienia cięć strukturalnych, mających na celu rozluźnienie i prześwietlenie korony drzewa. Według specjalistów powinno się także rozważyć ogrodzenie drzewa niskim płotkiem, co zapobiegnie zadeptywaniu korzeni. Kolejne badanie obciążeniowe zaplanowane ma być za trzy lata, o ile nie pojawią się nowe symptomy osłabienia drzewa.
Informacja o wycince drzew przy Al. Armii Krajowej
Niestety, nie wszystkie drzewa da się uratować. Wycinka 24 drzew z pasa drogowego na odcinku od Ronda im. Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Lwowską została wykonana na zlecenie Urzędu Miasta Chełm, po uzyskaniu zezwolenia w uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie. Powodem wycinki było porażenie drzew przez grzyba Hymenoscyphus fraxineus, co powoduje zamieranie jesionu wyniosłego. Choroba powoduje atrofie, przerzedzenie korony oraz osłabienie drzew.
W ramach kompensacji przyrodniczej wykonywane są nasadzenia obejmujące ponad 200 szt. drzew i 200 szt. krzewów.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze