Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Alu point
Czy zmiany ostudzą zapędy?

Gm. Chełm. Chcą się chronić przed kolejnymi zmianami

Pomny doświadczeń ostatnich lat samorząd gminy Chełm postanowił włączyć się w prace Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej i zaproponować zmiany w prawie dotyczącym przesunięć granic administracyjnych. Związkowcy mają nadzieję na to, że nowe prawo pozwoli wyeliminować z samorządowej przestrzeni niepokojące decyzje niektórych włodarzy.
Gm. Chełm. Chcą się chronić przed kolejnymi zmianami

Źródło: Gmina Chełm

W roboczym spotkaniu, które odbyło się w Pałacu Kultury i Nauki, udział wzięli wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba oraz jego zastępca Artur Kubacki. Wspólnie z szefami innych jednostek samorządu terytorialnego podpisali apel o pilne wprowadzenia zmian w obszarze prawa dotyczącego zmian granic administracyjnych. Związkowcy są przekonani o tym, że prawo, które funkcjonuje obecnie, działa na niekorzyść wiejskich gmin.

- W proponowanych przez nas zapisach znalazło się między innymi ograniczenie częstotliwości składania wniosków o zmianę granic. Chcemy, aby taka procedura odbywała się nie częściej, niż raz na pięć lat. Chcemy również, aby w całym procesie zmiany granic wzmocniona została rola lokalnych społeczeństw. Naszym zdaniem konsultacje społeczne w sprawie zmian powinny mieć znacznie większe znaczenie, niż obecnie – podkreśla wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba.

Ale to nie jedyne obszary, na jakie zwraca uwagę włodarz gminy Chełm. Mówi również o potrzebie ustalenia szczegółowych zasad związanych z przekazywaniem mienia komunalnego, gdyż takie przesunięcia mają miejsce za każdym razem, kiedy mowa o zmianach granic. Konieczne jest również, zdaniem wójta Kociuby, ustalenie konkretnych zasad dotyczących rozliczeń finansowych między jednostkami, których te zmiany dotyczą. 

- Tego samego dnia delegacja przedstawicieli związku udała się na spotkanie z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomaszem Siemoniakiem, aby przekazać mu treść apelu oraz gotowe projekty ustaw – relacjonuje Wiesław Kociuba. 

Dla gminy Chełm problem zmiany przepisów wydaje się być szczególnie „palący”, ponieważ na przestrzeni kilku zaledwie lat samorząd zdążył doświadczyć kilku zmian własnych granic. Najpierw utracił na rzecz miasta (a następne odzyskał) ok. 300 ha rolniczej enklawy. Teraz wszystko wskazuje na to, że w granice gminy powróci kolejne 75 ha ziemi, które utraciła na rzecz miasta w oparciu o zapisy porozumienia z jesieni 2021 roku. W odpowiedzi miasto przygotowało pakiet zmian, które tym razem przewidują, że w granice miasta miałoby zostać włączonych prawie 4000 ha gminnej ziemi.

Ile jeszcze batalii w tej sprawie przetoczy się przez oba samorządy? Pozostaje tylko czekać.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamareklama FFCL dodatek
KOMENTARZE
Autor komentarza: gedTreść komentarza: Ocena tego jak żyje się w mieście nie ma tu nic do rzeczy. Pewnie że im się żyje lepiej, skoro pracują w mieście, korzystają z oświaty, służby zdrowia, usług, kultury, rozjeżdżają miejskie drogi, a podatki które powinny iść na utrzymanie tego wszystkiego płacą gdzieś indziej. Na same szkoły średnie, do których chodzą niemal wszystkie dzieci z gminy Chełm, miasto wydaje ca 1/4 budżetu. W nosie mam, co tam jest u nich "gotowe" i jak ich samorząd spełnia ich oczekiwania, skoro to wszytko moim kosztem. To żaden "sąsiad" tylko patologia administracyjna, część tej samej miejskiej tkanki. Sąsiad to jest gmina Sawin czy Kamień. Poznać można po tym, że Chełm nie znajduje się w środku tego "sąsiada".Data dodania komentarza: 7.02.2025, 18:57Źródło komentarza: Chełm. Mieszkańcy powiedzą, czy chcą powiększenia miastaAutor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: dlatego połączenie w zespoły jest konieczne. Nie rozumiem lamentu w tej kwestii. Druga kwestia w tym temacie to gdzie ekonomia w internatach o których pisano. A bursa w połowie pusta. Zero logiki.Data dodania komentarza: 7.02.2025, 17:35Źródło komentarza: Chełmska oświata w kryzysie? Coraz mniej dzieci, coraz większe kosztyAutor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: tylko dla kogo???? jak tu nie ma uczniów.Data dodania komentarza: 7.02.2025, 17:32Źródło komentarza: W Chełmie powstanie Nowoczesne Branżowe Centrum Umiejętności za 16 milionów złotych!Autor komentarza: Marian TywoniukTreść komentarza: Szkoda, że nie podano bardzo ŵżnej informacji, że budowa mieszkan komunalnych, socjalnych i w ramach budownictwa społecznego będzie sfinasowan przez BKG w ramach Krajowego Planu Odbudowy że Środków UE, których by nie było gdyby Obecna Koalicja nie wygrała wyboro 15 października 2024 roku.Data dodania komentarza: 7.02.2025, 16:24Źródło komentarza: Chełm zyska ponad 750 nowych mieszkańAutor komentarza: KonradTreść komentarza: A co się dziwić, jak przez ostatnie lata rozpieprzało się oświatę i jednocześnie nie dbało o miejsca pracy w mieście. Na efekty nie trzeba było długo czekać.Data dodania komentarza: 7.02.2025, 15:55Źródło komentarza: Chełmska oświata w kryzysie? Coraz mniej dzieci, coraz większe koszty
Reklama
Reklama
Reklama