Zagrożenie obejmuje:
- Miasto Chełm
- w gminie Chełm miejscowości: Depułtycze Królewskie, Depułtycze Królewskie Kolonia, Ludwinów, Krzywice, Krzywice Kolonia, Nowe Depułtycze, Pokrówka, Rożdżałów, Rożdżałów Kolonia, Rudka, Stare Depułtycze, Strupin Łanowy, Strupin Duży, Strupin Mały, Uher, Weremowice, Wojniaki, Zagroda, Zawadówka, Żółtańce i Żółtańce Kolonia
- w gminie Kamień miejscowości: Haliczany, Józefin, Kamień, Kamień Kolonia, Mołodutyn, Natalin i Wolawce
- w gminie Leśniowice miejscowości: Alojzów, Dębina, Kasiłan, Kumów Majoracki, Kumów Plebański, Leśniowice, Majdan Leśniowski, Plisków, Plisków Kolonia, Rakołupy, Rakołupy Duże, Rakołupy Małe i Sielec
- w gminie Rejowiec miejscowości: Aleksandria Niedziałowska, Marysin, Niedziałowice Drugie, Niedziałowice Pierwsze i Zawadówka
- w gminie Żmudź miejscowości: Leszczany i Leszczany – Kolonia
- w powiecie krasnostawskim w gminie Siennica Różana miejscowości: Wierzchowiny, Zagroda, Zwierzyniec i Żdżanne.
Na terenie objętym rozporządzeniem zabrania się organizowania targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem zwierząt wrażliwych na wściekliznę, a także organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych oraz indywidualnych polowań bez udziału psów i nagonki.
Ponadto właściciele kotów mają obowiązek ich zaszczepienia przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia. Psy powinny być trzymane na uwięzi lub na ogrodzonym terenie, a koty w zamknięciu. Zwierzęta gospodarskie mogą przebywać na pastwiskach wyłącznie pod nadzorem ich właścicieli.
Dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich są zobowiązani do odstrzału lisów wykazujących nietypowe zachowania oraz do zgłaszania przypadków padnięć zwierząt wrażliwych na wściekliznę.
Na granicach obszaru zagrożonego zostały umieszczone tablice informacyjne z napisem:
"UWAGA! OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT".
Przypadek zakażenia w Rożdżałowie
Specjaliści przypominają, że ryzyko zakażenia minimalizuje obowiązkowe szczepienie kotów. Niestety, w miejscowości Rożdżałów odnotowano przypadek wścieklizny u kota, który nie był zaszczepiony. Zwierzę przebywało na obserwacji, a następnie padło. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły zakażenie. W gospodarstwie, gdzie znajdowało się chore zwierzę, przebywało pięć innych, również niezaszczepionych kotów, które swobodnie poruszały się po okolicy.
- Wszystkie koty w gospodarstwie zostaną uśpione. Niestety, dwie osoby miały kontakt z zakażonym zwierzęciem i zostały pokąsane. Z tego względu odpowiednie działania podjęła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chełmie - wyjaśniała wówczas powiatowa lekarz weterynarii Agnieszka Lis. - Na szczęście oba psy przebywające w gospodarstwie były regularnie szczepione i znajdują się pod obserwacją – dodała.
Inspektor sanitarna Elżbieta Kuryk poinformowała, że ustalono osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonym zwierzęciem. Na szczęście nie wykazano przypadków bezpośredniego narażenia, jednak warto pamiętać, że do zakażenia może dojść nie tylko przez pogryzienie, ale także przez kontakt z przedmiotami, z których korzystało chore zwierzę. Osoby pokąsane zostały poddane cyklowi szczepień, co znacząco zwiększa szanse na uniknięcie rozwoju choroby.
Wścieklizna to śmiertelna choroba, która atakuje układ nerwowy. Nie ma na nią lekarstwa, dlatego tak istotna jest profilaktyka.
- Każdy przypadek podejrzanego zachowania zwierząt należy niezwłocznie zgłaszać odpowiednim służbom - przypomina lek. Agnieszka Lis.
Rozporządzenie Wojewody obowiązuje od dnia podania go do publicznej wiadomości (31 stycznia). Zostało ono również ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze