W środę (29 stycznia) na działce pomiędzy Uherką a ul. Karłowicza od rana trwał intensywny ruch. Kilkanaście osób pracowało nad demontażem lub przeniesieniem swoich garaży. Jednak wydaje się, że nie wszystkie konstrukcje znikną przed upływem wyznaczonego terminu.
Wykonawca inwestycji, który już wcześniej powiadomił właścicieli o konieczności usunięcia garaży, zapowiedział wejście na plac budowy z ciężkim sprzętem w czwartek (30 stycznia). Szczegółowych informacji na ten temat udziela Urząd Miasta Chełm.
Decyzja Urzędu Miasta
Damian Zieliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chełm, wyjaśnia, że właściciele garaży dzierżawili grunt od miasta, a umowy zostały wypowiedziane w związku z planowaną inwestycją. Dzierżawcy mieli miesiąc na ich usunięcie. Łącznie wypowiedziano około 56 umów.
- Wykonawca, który realizuje inwestycję, po podpisaniu umowy przejął teren budowy od miasta, a następnie umieścił informację o konieczności usunięcia pozostałych garaży, w związku z planowanymi robotami ziemnymi. Był to pierwszy komunikat wykonawcy, który z tego co widzimy, przynosi efekty. Na miejscu pozostało już tylko sześć garaży. Obecnie wykonawca informuje, że umieści ogłoszenia bezpośrednio na pozostałych garażach z danymi kontaktowymi do firmy realizującej inwestycję. Niemniej, w najbliższym czasie rozpocznie się wygradzanie terenu - powiedział nam Zieliński.
Co z pozostawionymi garażami?
Niektóre z garaży mogą być porzucone lub przestawione na teren miasta. Dokładna liczba takich obiektów nie jest jeszcze znana, ponieważ właściciele na bieżąco usuwają konstrukcje. Urząd Miasta Chełm otrzymał kilka zgłoszeń od osób, które z powodów zdrowotnych lub technicznych nie zdążyły jeszcze usunąć swoich "blaszaków", ale deklarują, że zrobią to w najbliższym czasie. Ponadto pomocą w przewiezieniu konstrukcji służy także wykonawca inwestycji.
Przypominamy, że budowa pętli autobusowej przy ul. Karłowicza, to tylko część większego projektu modernizacji komunikacji miejskiej. W jego ramach wybudowane zostaną także pętle autobusowe (przy ul. Ceramicznej i ul. Zawadówka) z pomieszczeniami socjalnymi dla kierowców. Ponadto zmodernizowane zostaną przystanki komunikacji miejskiej (te, które dotąd nie przeszły modernizacji). Przebudowana zostanie także zajezdnia autobusowa przy ul. Okszowskiej, która wkrótce stanie się kluczowym elementem nowoczesnej infrastruktury transportu miejskiego. W tym ostatnim przypadku prace trwają już od listopada minionego roku, a ich efekty widać już gołym okiem.
W ramach digitalizacji systemu mobilności w mieście będzie też przeprowadzona rozbudowa działającego już Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.
Miasto Chełm otrzymało ogromne dofinansowanie w wysokości ponad 44 milionów złotych na realizację tego projektu. Środki te pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze