Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Dorohusk: Pałac Suchodolskich odkrywa tajemnice

Trwa remont zabytkowego pałacu Suchodolskich. W prace zaangażowani są również archeolodzy, którzy znaleźli pod ziemią wiele ciekawych założeń pałacowych.
Dorohusk: Pałac Suchodolskich odkrywa tajemnice

To nie pierwsze badania archeologiczne przy pałacu Suchodolskich. Grupa specjalistów penetrowała ten teren już w 2000 roku. Wówczas odkryto pozostałości ozdobnego muru ogrodzeniowego i okazałej, prawdopodobnie piętrowej, ciekawie położonej bramy wjazdowej. Znacznie ważniejszych odkryć archeologicznych dokonano podczas obecnego remontu.

- Od strony północnej odkryliśmy fundamenty bardzo dużego parterowego tarasu, z którego po schodach można było zejść na brzeg Bugu. Natomiast pod fundamentami tarasu natknęliśmy się na tajemnicze mury w ukośnej konfiguracji. Przypuszczalnie mogą to być znane z opowieści piwnice, które prowadziły na stromą skarpę – opowiada Stanisław Gołub, chełmski archeolog. - Wszystko zabezpieczyliśmy włókniną i zasypaliśmy piaskiem. Być może gmina postara się o jakieś środki i będzie mogła te rzeczy eksponować, np. w postaci reliktu zaznaczonego w nawierzchni bądź w jakiś inny sposób.

Ciekawych odkryć dokonano także we wschodniej części pałacowego zespołu. Tam odkopano jeszcze starszy budynek. Prawdopodobnie był to dwór z XVI/XVII wieku zbudowany z kamienia i cegły. W tej części znaleziono również kilka zabytków ruchomych, m.in. ozdobne krzyżyki, okulary, fragmenty kafli piecowych oraz inne zabytki z metalu.

- To potwierdza, że obecny pałac został przesunięty – tłumaczy Gołub. - Nie wiem, co dalej zrobi z tym gmina. Należałoby kontynuować prace, wykorzystać to w rewitalizacji zespołu, bo takich zespołów jak pałac Suchodolskich jest mało – dodaje Gołub.

Remont pałacu potrwa do końca października i pochłonie ok. 4 mln zł. Gmina pozyskała na to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego (ok. 2 mln) oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (ok. 267 tys. zł).

- W pałacu został już wymieniony dach. Obecnie wymieniana jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Zamontowane zostanie też nowe centralne ogrzewanie. Na zewnątrz trwa z kolei budowa dróg dojazdowych oraz parkingu. W planach jest budowa alejki parkowej, montaż stylowego oświetlenia i zakup wyposażenia dla Izby Regionalnej, która w pałacu będzie miała swoją siedzibę – wylicza Wojciech Sawa, wójt gminy Dorohusk.

W odrestaurowanym pałacu pozostaną także Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki oraz biblioteka.

Wszystko wskazuje na to, że z powodu opisanych odkryć, władze gminy zaplanują drugi etap remontu, którego celem będzie rozpoznanie brakujących części pałacowego założenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama