Wierzbicka karawaka ma prawie 6 metrów wysokości i dwa równe i równoległe ramiona. Z przodu widnieje na niej napis "Od moru, ognia i wojny zachowaj nas Panie AD 2020", natomiast z tyłu są umieszczone symbole modlitwy.
- Krzyż epidemiczny, zgodnie z tradycją, będzie chronił miejscową ludność przed zarazą - mówi wójt gminy Wierzbica Zdzisława Bożena Deniszczuk.
Tradycja krzyży dwuramiennych dotarła do Polski z Hiszpanii. W Polsce popularne były w XVIII i XIX wieku. Uznaje się, że chronią one m.in. przed "morowym powietrzem", czyli epidemiami dżumy, czarnej ospy, cholery, tyfusu, a także gruźlicą, przed anomaliami pogody, nieszczęściami i nagłymi zgonami.
- Postanowiliśmy wznowić tę zapomnianą tradycję. Krzyż stoi przy największym skrzyżowaniu w naszej gminie, a zarazem przed urzędem gminy - dodaje wójt.
Wykonanie karawaki powierzono rzemieślnikowi i stolarzowi Piotrowi Wołosiukowi z Koziej Góry. Napisy natomiast są dziełem miejscowego rzeźbiarza i malarza - Stanisława Dobrowolskiego z Wólki Tarnowskiej.
Budowę krzyża, napisy i całość przedsięwzięcia władze gminy konsultowały z księdzem Krzysztofem Proskurą, proboszczem parafii w Wierzbicy. W ubiegły poniedziałek ksiądz uroczyście poświęcił krzyż. Wydarzenie powiązano z obchodami stulecia narodzin Jana Pawła II, które przypadały na 18 maja.
- W naszej gminie planowane były obchody o randze powiatowej. Jednak ze względu na epidemię zmieniliśmy ich formułę - wyjaśnia Deniszczuk.
Biblioteka gminna zaprojektowała banery, na których są zdjęcia Jana Pawła II oraz cytaty jego wypowiedzi. Banery ustawiono w każdym sołectwie. W centrum Wierzbicy znalazło się miejsce na kamień z tablicą pamiątkową. To dzieło Piotra Kruczyńskiego z Olchowca. Przy okazji obchodów druhowie z OSP Wierzbica i OSP Kozia Góra pojechali wozami strażackimi do wszystkich miejscowości gminy i z megafonów nadawali piosenkę Barkę i inne ulubione pieśni Jana Pawła II.
Po zmniejszeniu obostrzeń związanych z epidemią, w Wierzbicy ma być zorganizowane kino plenerowe, w którym będzie wyświetlany film o papieżu Polaku.
Napisz komentarz
Komentarze