Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 grudnia 2024 12:12
Reklama
Reklama

Aktywny wypoczynek w gminie Chełm

Gmina Chełm to prawdziwie smakowity kąsek dla miłośników aktywnego wypoczynku i turystyki. Na naszym terenie znajdziecie zarówno ciekawe zabytki, obiekty sportowe, jak i akweny wodne. Dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych, szlaków pieszych i konnych, a także zalewy w Stawie i Żółtańcach.

Wśród najciekawszych zabytków z pewnością trzeba wymienić: kamienną wieżę w Stołpiu z XII w. (usytuowana na niewielkim grodzisku uznawana jest za jeden z najciekawszych zabytków Lubelszczyzny) oraz Zespół pałacowo-parkowy w Srebrzyszczu. To budowla z XVII w, najprawdopodobniej zaprojektowana przez jednego z najpopularniejszych wówczas architektów – Paweł Fontana.

Ciekawym i bardzo urokliwym miejscem na piesze i rowerowe wycieczki jest Janów i Podgórze. Obie miejscowości znajdują się w paśmie pagórów chełmskich. Teren ten docenili wielokrotnie uczestnicy Maratonów Kresowych.

W Podgórzu – zwanym niegdyś Spas - znajdziecie także zabytkowy Kościół parafialny pw. Chrystusa Pana Zbawiciela, wymieniany w źródłach historycznych od 1440 r. Prezbiterium kościoła pochodzi z XIII w. i stanowiło pierwotnie odrębną świątynię. Po unii brzeskiej powstała parafia unicka, zarządzana od 1640 r. przez chełmskich bazylianów. Po kasacie unii w 1875 r. świątynia została gruntownie przebudowana. Obok świątyni znajduje się murowana dzwonnica wybudowana w latach 1909-1913 w stylu bizantyjsko-ruskim.

Pośród zabytków sakralnych warto odwiedzić Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych w Nowych Depułtyczach, należący do najciekawszych obiektów architektury drewnianej na terenie gminy. Świątynia powstała jako cerkiew greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (później św. Mikołaja). W 1875 r. została przejęta przez wyznawców prawosławia (w 1905 r. obok wybudowano murowaną cerkiew prawosławną, zburzoną w 1938 r.). Funkcję świątyni katolickiej pełni od 1916 r.

Na terenie Gminy Chełm czeka również mnóstwo ciekawostek dla miłośników flory i fauny.

Rezerwat Bagno Serebryskie, które jest to obiektem torfowiskowym o pow. 376,62 ha. Położony jest pomiędzy wsiami: Gotówka Niemiecka, Koza Gotówka, Nowiny i Leśniczówka. Na torfowisku wyznaczono ścieżkę dydaktyczną, która zlokalizowana jest w północno-zachodniej części rezerwatu. Rezerwat Stawska Góra, o pow. 4 ha, położony na bocznej wierzchowinie (określanej mianem Czubatki) kulminacji kredowego wzniesienia, zaliczanego do Pagórów Chełmskich. Szczytowa część wzniesienia, dochodząca do wysokości 238,7 m n.p.m., nosi nazwę Łysa Góra.

Rezerwat Torfowisko Sobowice, zajmuje powierzchnię 95 ha. Ochroną objęto część torfowiska. Usytuowany jest w obniżeniu pomiędzy dwoma pagórami.

Zalew Żółtańce, położony jest po prawej stronie rzeki Uherki na gruntach wsi: Żółtańce, Weremowice  i częściowo Pokrówki. Posiada on rekreacyjne zagospodarowanie części wschodniej – plaża, kąpielisko strzeżone, pomosty, miejsca parkingowe, boiska, plac zabaw, siłownia, wake park.

Zalew Stańków, łowisko, głębokości do 4 m, dno jest muliste. Jest regularnie zarybiany karpiami, płociami, karasiami, jaziem, linem, koniem i szczupakiem, nielicznie amurem.

Zalew Staw pow. 15 ha, cieszący się dużym zainteresowaniem wędkarzy. Dno jest płaskie lekko opadające ku środkowi łowiska, głębokość to około 2,5-3 m, brzegi nie są wysokie i jest łatwy dostęp do tafli wody. Od strony kąpieliska jest duży parking. Przy brzegu postawiono dwa mola, liczne ławki, również z zadaszeniem, plac zabaw.

Miłośnicy przejażdżek na dwóch kółkach, mogą skorzystać z kilku przygotowanych szlaków tematycznych:

Szlak Rowerowy „Gmina Chełm – wpisane w krajobraz, wpisane w historię”, niebieski, 75 km, szlak wiedzie przez najciekawsze miejsca gminy związane z historią, przyrodą oraz szeroko pojętą rekreacją i wypoczynkiem.

Ścieżka Rowerowa „Południowe Barwy Krajobrazu Gminy Chełm”. Przebiega wzdłuż rzeki Uherki poprzez miejscowości: Pokrówka, Żółtańce i Żółtańce - Kolonia, ma charakter widokowo - rekreacyjny, dł. ponad 3 km.

Ścieżka Rowerowa „Pagóry Janowskie” dł. ok. 8 km; początek od granicy Chełma, następnie wzdłuż drogi krajowej Nr 12 aż do Zajazdu „Trzy Dęby” (wybrukowana kostką); następnie przechodzi w szlak rowerowy biegnący przez malowniczy las do Janowa, potem drogą pod lasem do Podgórza, dalej ścieżka biegnie do Stołpia pod XII-wieczną wieżę.

Trasa Rowerowa „Południowe Panoramy Chełma” dł. 30,8 km; żółta. Przebieg: Chełm - Strupin Duży - Depułtycze Królewskie -Nowe Depułtycze - Zagroda - Uher - Weremowice - Żółtańce -Zawadówka - Chełm. Ścieżka prowadzi przez malownicze tereny Pagórów Chełmskich.

Trasa Rowerowa „Uroki Sobowickie” dł. 18 km; czerwona. Przebieg: Las Borek Nadleśnictwo Chełm - Rezerwat przyrody Wolwinów Pokrówka - Żółtańce - rezerwat przyrody „Torfowisko Sobowice” - Rudka - Zawadówka - Chełm.

Szlak Chełmskich Torfowisk Węglanowych dł. około 52 km; niebieskim. Prowadzi z Dorohuska do Chełma. Na szlaku znajdują się unikalne chełmskie torfowiska węglanowe obejmujące rezerwaty: „Roskosz”, „Brzeźno” – Ośrodek Dydaktyczno - Muzealny Lubelskich Parków Krajobrazowych – Oddział Terenowy w Chełmie i „Bagna Serebryskie”, należące do Chełmskiego Parku Krajobrazowego, z bardzo cenną florą i fauną.

Ścieżka Przyrodnicza „Stańków” dł. ok. 6 km lub 2 km, w południowo-wschodniej części Chełmskiego Parku Krajobrazowego, umożliwia poznanie ekosystemów: wodnego i leśnego oraz zasad prowadzenia gospodarki leśnej. Trasa ścieżki zaczyna się przy zbiorniku Stańków, biegnie obok zabytkowych leśniczówek i chałup oraz dawnej wyłuszczarni nasion poprzez lasy Nadleśnictwa Chełm do miejscowości Nowiny. Tutaj zaczyna się kolejna ścieżka przyrodnicza „Bagno Serebryskie”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama