Najwięcej żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w okresie świątecznym było kierowanych do wsparcia szpitali i pobierania wymazów – ok. 70 dziennie. Kolejne zadanie realizowane w okresie świątecznym to wsparcie policji w monitoringu osób przebywających na kwarantannie. Te zadania realizowało ponad 50 żołnierzy. Do wsparcia DPS-ów natomiast skierowano ok. 10 terytorialsów.
- W gotowości do dodatkowego wsparcia byli wszyscy pozostali żołnierze zawodowi i ochotnicy, którzy - przypomnijmy - pełnią czynną służbę wojskową i mogą być delegowani do zadań w trybie natychmiastowego stawiennictwa - wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.
Świąteczny tok służby żołnierzy był ustalany w dowództwie Lubelskiej Brygady OT oraz na szczeblu pięciu batalionów lekkiej piechoty. Podstawę planowania stanowiły wnioski o wsparcie kierowane przez instytucje takie jak: szpitale, placówki medyczne, stacje sanitarne, ośrodki pomocy społecznej, domy pomocy społecznej oraz inne placówki opiekuńcze, policję, samorządy, organizacje pozarządowe, stacje krwiodawstwa i inne.
- Zasadą organizacji wsparcia w okresie świąteczno–noworocznym jest podział na dwa okresy. Ci żołnierze, którzy byli zaangażowani w działania w czasie świąt, co do zasady mieli wolne w czasie sylwestra i Nowego Roku. Wyjątkiem są placówki „covidowe”, tam żołnierze pełnią służbę w dyżurach dwutygodniowych, po których przechodzą w okres kwarantanny - dodaje kpt. Stanula.
Dowództwo WOT szacuje, że każdego dnia w czasie Świąt Bożego Narodzenia w działania przeciwkryzysowe zaangażowanych było w sumie nawet 2,5 tysiąca żołnierzy.
Napisz komentarz
Komentarze