Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Chełm. Chcesz rzucić palenie? - przyjdź jutro do gmachu. Możesz też zrobić badania

Jutro (31 maja) obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu. Ma na celu zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Akcja będzie miała też chełmski akcent. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chełmie przy współpracy z Miejskim Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Chełmie organizuje punkt informacyjno-edukacyjny w holu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, delegatura w Chełmie (budynek gmachu). Będzie czynny w godzinach 8-10.
Chełm. Chcesz rzucić palenie? - przyjdź jutro do gmachu. Możesz też zrobić badania

Osoby pełniące w nim dyżur będą zachęcać palących do rozstania się z nałogiem i uświadamiać im, jakie są skutki zdrowotne palenia tytoniu.

W punkcie będzie można również wykonać bezpłatne badania poziomu cukru, cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Każdy, kto będzie chciał z nich skorzystać, powinien być na czczo.

- Palenie papierosów niezmiennie pozostaje plagą społeczeństwa, przyczyniającą się do namnażania wielu chorób. Negatywne skutki wynikające z tego wyjątkowo szkodliwego nałogu można długo wymieniać, a większość z nich jest powszechnie znana. Nie zmienia to faktu, że warto nieustannie przypominać o tym, jak wyniszczające przynosi ten rodzaj uzależnienia – mówi Elżbieta Kuryk, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Chełmie. – Dlatego w Światowym Dniu Bez Tytoniu warto rozważyć rzucenie palenia, dla siebie oraz swoich bliskich – zachęca.

Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne. Już po 20 minutach od rzucenia palenia spada tętno. W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi wraca do normy. W ciągu 2–12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc. W ciągu 1-9 miesięcy ustępują kaszel i duszność. W ciągu 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących. W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o ok. połowę mniejsza niż wśród palaczy. W ciągu 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących. I co równie ważne, nie będziesz truł nie tylko siebie, ale i innych. Jak pokazują liczne badania naukowe tzw. bierne palenie, czyli wdychanie dymu tytoniowego ze środowiska, jest równie szkodliwe co palenie aktywne.

Światowy Dzień Bez Tytoniu ustanowiony został przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 r. ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie z nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama