Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 grudnia 2024 06:30
Reklama
Reklama

II LO wyprzedziło Czarniecczyków, a Ekonomy ZST

Znamy wyniki nowego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przeprowadzanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Nowymi liderami w naszym mieście są II LO i Technikum Ekonomiczne

Wyniki tegorocznego rankingu są nie lada niespodzianką dla chełmskiego środowiska oświatowego. Fotel lidera straciło I LO. W 2016 r. Czarniecczycy zajmowali 415. pozycję w rankingu, w tym roku są poza pierwszą pięćsetką. W rankingu wojewódzkim I LO w Chełmie zajmuje 35. miejsce.

No cóż, spadliśmy w rankingu. To dla nas czerwona lampka, choć szczerze mówiąc, spodziewaliśmy się słabszego wyniku - mówi Teresa Kiwińska, dyrektor I LO w Chełmie. - Tak naprawdę każdy rok jest inny. Czasem mamy więcej olimpijczyków, czasami mniej, wyniki z matur też są różne.

Powody do zadowolenia może mieć II LO w Chełmie. Szkoła wystrzeliła wręcz w górę i może pochwalić się tzw. brązową tarczą. Jest to odznaka przyznawana szkołom znajdującym się wysoko w rankingu, oprócz niej są także srebrna i złota tarcza. Dreszerczycy zajęli 333. miejsce w rankingu ogólnopolskim i 21. miejsce w rankingu wojewódzkim.

- To efekt ciężkiej pracy naszych uczniów, ale też nauczycieli oraz ogromnego wsparcia ze strony rodziców - mówi dyrektor II LO Marta Klasura. - Mamy bardzo dobre wyniki z matur, bardzo dużo sukcesów w olimpiadach, m.in. I miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

W kategorii techników na prowadzenie wśród miejskich szkół chełmskich wyszło Technikum Ekonomiczne. Placówka wchodząca w skład ZSE i III LO uplasowała się na 276. miejscu w rankingu ogólnopolskim i 12. miejscu w województwie. Ekonomy nie poprawiły wprawdzie wyniku sprzed roku, jednak w związku z tym, że technikum z ZST spadło na znacznie niższą pozycję, zyskały pozycję lidera.

- Cieszymy się z tego wyniku, ale nie popadamy w pychę. Będziemy pracować na to, aby być jeszcze lepsi - mówi Edyta Chudoba, dyrektor ZSE i III LO w Chełmie. - To dla nas ogromny sukces i zaszczyt znaleźć się w tym gronie. Na to wszystko złożyły się wyniki egzaminów zawodowych, które mamy na poziomi 96 proc. zdawalności. To dla nas szczególnie ważne, bo jak ktoś decyduje się iść do technikum, to przecież także po to, aby oprócz matury mieć też i zawód.

Dyrektor Chudoba podkreśla, że duża w tym także zasługa nauczycieli, którzy poza lekcjami dużo pracują z młodzieżą.

Warto podkreślić, że nasi nauczyciele nie biorą żadnych dodatkowych pieniędzy za te zajęcia - podkreśla Chudoba. - A to procentuje także coraz lepszymi wynikami w olimpiadach przedmiotowych.

Nad ustaleniem kryteriów Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2017 czuwała Kapituła, w skład której wchodzą tradycyjnie przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych: przewodniczący komitetów głównych olimpiad przedmiotowych, dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Funkcji przewodniczącego podjął się kolejny raz prof. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Ranking, jak podkreśla przewodniczący kapituły, jest rezultatem dążenia szkół, nauczycieli, także uczniów do zmierzenia się z rzeczywistością i wygrania w tym konkursie. Partnerem Rankingu Techników była Politechnika Śląska w Gliwicach.

teraz czytane:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama