Szkolenie odbyło się w Zamościu. Wzięli w nim udział również żołnierze z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa oraz 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa.
- Podczas kursu żołnierze realizowali zadania, które mogą ich spotkać w trakcie działań bojowych, np. podczas kontaktu ogniowego z przeciwnikiem w pomieszczeniach. W trakcie ćwiczeń zadbano o odtworzenie jak najbardziej realnych warunków - wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Terytorialsi uczyli się m.in. podstawowych technik utrzymywania drożności dróg oddechowych, wentylacji zastępczej, używania opasek uciskowych oraz zasad obsługi i użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Szkolenie wpisuje się w program kształcenia indywidualnego żołnierzy OT. Terytorialsi mają bowiem posiadać też wiedzę oraz umiejętności niezbędne do niesienia pomocy w ramach ratownictwa taktycznego, a także do kształtowania poczucia odpowiedzialności za jakość tej pomocy.
- Przypomnijmy, że WOT kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy. W składzie sekcji lekkiej piechoty tzw. wspaniałej dwunastki, czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik, których zadania polegają m.in. na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas działań kryzysowych - dodaje Stanula.
Napisz komentarz
Komentarze