To kolejny etap zaplanowanej przez zarząd powiatu rewolucji w sieci poradni na terenie powiatu chełmskiego. Nowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wierzbicy już funkcjonuje. Ma siedzibę w budynku szkoły. Pozostało wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych. Wkrótce też rozpocznie działalność poradnia w Pławanicach, która obejmie opieką dzieci i młodzież z gmin: Kamień, Dorohusk, Dubienka, Białopole, Żmudź, Leśniowice, Wojsławice oraz niektórych sołectw w gminie Chełm. Stary budynek Szkoły Podstawowej w Pławanicach jest już niemal po remoncie, są tam przestronne, jasne i komfortowo wykończone pomieszczenia.
- Sprawdziliśmy wraz z wójtem Kamienia Dariuszem Stockim stan realizacji zadania. To już naprawdę końcówka. Wewnątrz trwało sprzątanie i mycie - mówi Grażyna Szykuła, członek Zarządu Powiatu Chełmskiego, która była pomysłodawcą tego remontu i przeprowadzki poradni.
Odnowiono korytarz, wyremontowano sale przeznaczone na diagnozę i terapię dzieci i młodzieży oraz łazienki, przystosowując je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz budynku wykonano pochylnię dla osób niepełnosprawnych. Wartość zadania wyniosła 268 tys. 229 zł.
Poradnia w Dubience już nie przyjmuje dzieci. Chwilowo zawieszono jej działalność z powodu Covid-19. Potem nie została wznowiona, bo rozpoczęła się przeprowadzka.
- Nie chcemy tego przedłużać, dlatego wszyscy pracownicy pojechali pomóc w porządkach i przygotowywaniu nowej siedziby. Ja też myłam okna. Jak wszyscy, to wszyscy. Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni. Cieszymy się z nowej siedziby - zapewnia dyrektor Beata Adamczyk.
Poradnia w Dubience już od stycznia przyjmowała nowe dzieci, które dotychczas korzystały z tego typu wsparcia w Chełmie. Zarząd powiatu postanowił zrezygnować ze współpracy z miastem i kierować wszystkie dzieci do własnych poradni. Mimo zwiększenia liczby podległych szkół i tym samym podopiecznych, zatrudnienie pozostawiono na tym samym poziomie.
- Mam specjalistów i etatów tyle, ile potrzeba - zapewnia dyrektorka.
- Poradnia w Pławanicach zacznie pracę prawdopodobnie już w tym miesiącu. Umowy z miastem o współpracy już nie obowiązują, więc rodzice dzieci z terenu powiatu chełmskiego, które korzystały z pomocy poradni w Chełmie, zobowiązani są do odebrania dokumentacji i przekazania jej do wybranej przez siebie naszej poradni. Nie ma to dla nas znaczenia, czy ktoś chce korzystać z poradni w Wierzbicy czy Pławanicach - mówi wicestarosta Jerzy Kwiatkowski.
Napisz komentarz
Komentarze