Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 grudnia 2024 14:54
Reklama
Reklama baner reklamowy

Chełm: Śmieciarki rozlewają smrodliwą ciecz

Mieszkaniec ul. Szwoleżerów poskarżył się, że podczas odbioru odpadów ze śmieciarek wypływa śmierdząca ciecz. - Jej strugi ciągną się po parkinu i chodniku. Fetor nieprawdopodobny - mówi pan Artur.

Twierdzi, że dzieje się to podczas zgniatania odpadów przez urządzenia zamontowane w wozach MPGK.

- Czy możliwe jest, żeby te zdezelowane samochody nieco naprawić, np. wymienić uszczelki, żeby nic z nich nie wyciekało? - docieka.

Katarzyna Langiewicz z biura obsługi spółki wyjaśnia, że problem polega na utrzymywaniu pojemników w odpowiednim stanie technicznym i sanitarnym i pojawia się głównie w okresie letnim.

- Dotyczy przede wszystkim odpadów biodegradowalnych i zmieszanych. Wysokie temperatury potęgują procesy fermentacyjne resztek kuchennych. Podczas gromadzenia odpadów zmieszanych, a także ulegających biodegradacji wiele substancji organicznych ulega rozkładowi, a to wywołuje powstawanie przykrego zapachu i sprzyja rozwojowi bakterii. O ile odpady gromadzone są w pojemnikach plastikowych, sytuacja jest mniej uciążliwa, z uwagi na ich szczelność. Metalowe kontenery są łączone przy wykorzystaniu obróbki cieplnej z zastosowaniem spoiwa spawalniczego oraz dodatkowo fabrycznie wyposażone są w otwory techniczne. Przyczynia się to często do rozszczelnienia obudowy, co powoduje przeciekanie zgromadzonych w nich odcieków podczas załadunku. Niewątpliwie może to wpłynąć na nieprzyjemne wrażenia zapachowe oraz narazić przechodniów na krótkotrwały fetor – wyjaśnia Langiewicz.

I zapewnia, że spółka systematycznie dezynfekuje kontenery wapnem chlorowanym. Odbywa się to podczas opróżniania pojemnika, bez dodatkowych działań utrudniających ciągłość zbiórki odpadów.

- Niestety, nawet każdorazowa dezynfekcja w okresie letnim nie wyeliminuje naturalnych procesów rozkładowych i związanego z tym nadmiernego gromadzenia odcieków wpływających na niezadowolenie mieszkańców - dodaje Langiewicz.

Czytaj także: Wyszli na ulicę walczyć o podwyżki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anna KupieckaTreść komentarza: Super,nareszcie lodówka społeczna!!!!! Pomysł SuperData dodania komentarza: 16.12.2024, 12:52Źródło komentarza: Krasnystaw. Czy w centrum miasta pojawi się społeczna lodówka?Autor komentarza: Też ObiektywnyTreść komentarza: Ale jesteś mędrcem, to koszt samego oczyszczenia dolicz transport to za 1 M3 będzie ponad 20 zł. Nie korzystający z kanalizacji właśnie tyle płacą. A niektórzy tacy mądrzy bo wylewają ścieki pod uprawy razem z gnojowica i cieszą się z wysokich plonów. Ale to już się kończy.Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Chcieli, by gmina zainterweniowała w sprawie oczyszczalniAutor komentarza: SylimarolTreść komentarza: Radny interpelował w sprawie dostępu do boisk które są dostępneData dodania komentarza: 16.12.2024, 08:06Źródło komentarza: Krasnystaw. Boisko niezmienne dostępne dla mieszkańcówAutor komentarza: PawełekTreść komentarza: No to niech zrobią sobie szamba i będą mieli taniejData dodania komentarza: 15.12.2024, 18:01Źródło komentarza: Gm. Białopole. Chcieli, by gmina zainterweniowała w sprawie oczyszczalniAutor komentarza: EmilTreść komentarza: Chełm to miasto zielone. Wycinka jest konieczna. Jeżeli sadzą nowe drzewa to wszystko w porządku. Ekoterrorystom mówimy szerokie nie.Data dodania komentarza: 15.12.2024, 16:29Źródło komentarza: Chełm. Wycinka drzew przy Armii Krajowej kontrowersyjna, ale konieczna
Reklama
Reklama
Reklama