Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Gm. Kamień: Światłowód nie dla wszystkich

Trwa budowa sieci światłowodowej. Przewód jest podwieszany na słupach lub kładziony pod ziemią. Jednak nie do wszystkich mieszkańców dotrze cywilizacja.
Gm. Kamień: Światłowód nie dla wszystkich

Gdy inwestycja się rozpoczęła, wielu mieszkańców zaczęło dopytywać o przebieg trasy światłowodu. W Haliczanach zostanie pominięte pół wsi, od strony drogi powiatowej. Sieci nie będzie też m.in. w Majdanie Pławanickim. W Kolonii Pławanice podłączonych zostanie zaledwie kilka domów.

- Autorem projektu jest prywatna firma, która nie zasięgała naszych opinii ani nie konsultowała z nami tego projektu. Uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych. Warunkiem było to, aby 70 proc. mieszkańców gminy miało dostęp do światłowodu. Moim zdaniem, przy projektowaniu sieci kierowano się względami ekonomicznymi i projekt został wykonany tak, aby ponieść jak najniższe koszty - wyjaśnia wójt gminy Dariusz Stocki.

Urząd Gminy Kamień nie inwestował w sieć swoich pieniędzy. Przedstawiciele firmy byli w Kamieniu na sesji rady w listopadzie 2019 roku. Zaproponowali wówczas sołtysom, by zebrali podpisy od mieszkańców, którzy wyrażają zgodę na wejście na posesję w celu założenia światłowodu. Sołtysi za każdy podpisany dokument dostali 10 zł.

- Wyraziliśmy jedynie zgodę na wkopanie kabla światłowodowego w pasie drogi gminnej, gdzie nie było możliwości podwieszenia go na słupach linii energetycznej - mówi Stocki.

Prace nie były prowadzone na osiedli Malinowym, bo już wcześniej wykonano tam światłowód i nie było potrzeby kładzenia drugiego kabla. Sieć już została wykonana w miejscowościach: Koczów, Haliczany, Wolawce, Mołodutyn i częściowo w Kamieniu, Rudolfinie i Kolonii Kamień. Niedawno monterzy pracowali w Strachosławiu i Czerniejowie.

- Nie dotarły do nas żadne uwagi, jeśli chodzi o wykonywane prace, a wręcz przeciwnie, mieszkańcy chwalą. Firma pozostawia po sobie porządek. Sprawnie wszystko jest realizowane - dodaje Stocki.

Po zakończeniu budowy prawdopodobnie zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie operatora, który będzie zarządzać siecią i zawierać umowy z indywidualnymi odbiorcami. Nie wiadomo, jakie będą stawki abonamentu.

- Niecierpliwie czekamy na podłączenie szkół i budynku urzędu gminy do światłowodu. Mamy internet radiowy, który jednak często, przy niesprzyjających warunkach, zwalnia i nie łączy - komentuje wójt.

Czytaj też: W Chełmie powstaje kolejna ważna inwestycja

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama