Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Krasnystaw: Okradli ludzi na 3,5 miliona

Gdy z konta mieszkańca powiatu zniknęło około 100 tys. zł, krasnostawscy kryminalni zaczęli ścigać sprawców. Nikt jednak nie sądził, że akcja zakończy się rozbiciem dwóch zorganizowanych grup przestępczych, które okradały ludzi w całym kraju. 11 osób stanie przed sądem.
Krasnystaw: Okradli ludzi na 3,5 miliona

Wszystko zaczęło się od zgłoszenia 60-letniego mieszkańca powiatu krasnostawskiego.

- W maju ubiegłego roku 60-latek zawiadomił, że z jego konta bankowego poprzez kilka nieautoryzowanych przelewów zniknęło prawie 100 tysięcy złotych. Policjanci ustalili wówczas, że właścicielami kont, na które zostały przelane te środki, byli między innymi obywatele Ukrainy. Wtedy doszło do pierwszych zatrzymań w tej sprawie - mówi młodsza aspirant Jolanta Babicz, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Po nitce do kłębka śledczy ustalili, że przestępcy wypracowali mechanizm, w który zaangażowanych zostało wiele osób. Proceder polegał na kradzieży pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych. Niektórzy zajmowali się stroną techniczną, pozyskiwali odpowiedni sprzęt oraz dane potrzebne do autoryzacji przelewów i uzyskiwania nieautoryzowanych dostępów na konta. Inne osoby pełniły funkcję konsultantów i bezpośrednio kontaktowały się z pokrzywdzonymi.

Rachunki bankowe były przejmowane po uprzednim zainfekowaniu komputera bądź telefonu oprogramowaniem szpiegującym. Jeszcze inni zajmowali się dokonywaniem przelewów z kont. Środki te były następnie wypłacane w bankomatach również przez kogoś innego, a potem wpłacane do bitomatów na konta kryptowalut lub przekazywane osobom odpowiedzialnym w grupie za ich odbiór.

- W toku postępowania ustalono ośmiu pokrzywdzonych, w tym jedną spółkę z województwa mazowieckiego. Łączna wartość start przekroczyła ponad 3,5 miliona złotych. Śledczy w tej sprawie zatrzymali łącznie 14 osób - dodaje rzeczniczka krasnostawskich policjantów.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce na początku czerwca ubiegłego roku na terenie kraju, głównie w województwie lubelskim i mazowieckim. Byli to obywatele Polski, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Kirgistanu oraz Ukrainy. W ujęciu dwóch obywateli Ukrainy w Warszawie, krasnostawskich kryminalnych wspomogli kontrterroryści z Lublina.

Działalność zorganizowanych grup przestępczych obejmowała okres od lutego 2020 roku do 16 sierpnia 2020 roku i była zlokalizowana w takich miastach jak: Krasnystaw, Warszawa, Nowy Targ, Polanica-Zdrój, Kielce i Dąbrowa Górnicza.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała akt oskarżenia w tej sprawie przeciwko 11 osobom. Oprócz oszustw komputerowych, niektórzy będą dodatkowo odpowiadać za kradzieże z włamaniami, posługiwanie się cudzym dokumentem tożsamości, a także posiadanie środków odurzających i psychotropowych.

Przestępcom grozi do 10 lat więzienia.

Teraz czytane: Punkt w hali MOSiR przestał funkcjonować

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama