Rada gminy wyraziła zgodę na sprzedaż Skarbowi Państwa nieruchomości położonej przy ul. Szkolnej 2. Budynek oświatowy będzie przeznaczony na potrzeby kwaterunkowo-szkoleniowe nowo formowanej jednostki wojskowej - 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczniowie już opuścili starą szkołę i przenieśli się do budynku po gimnazjum przy ul. Gimnazjalnej 34. Zanim całkowicie pożegnali mury przy ul. Szkolnej, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
- W czwartek został podpisany akt notarialny sprzedaży budynku. Przy obecnym niżu demograficznym jest nas tak mało, że bez problemu mieścimy się w szkole przy ul. Gimnazjalnej. Jest to o wiele nowocześniejszy budynek, bo oddany do użytku w 2006 roku. Ponadto uczniowie mają do dyspozycji boiska Orlik 2012 oraz halę sportowo-widowiskową nieopodal szkoły - informuje dyrektor Mirosław Konieczny i dodaje: - Oczywiście pozostaje sentyment do starego obiektu. Sam przepracowałem tam wiele lat. Ale ze względów praktycznych, zarówno uczniom, jak i nauczycielom będzie o wiele lepiej w nowym miejscu.
19. Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie będzie nadzorować ważny strategicznie dla bezpieczeństwa naszego kraju wschodni pas województwa lubelskiego - od Białej Podlaskiej po Tomaszów Lubelski. Do czasu wyznaczenia dowódcy brygady, odpowiedzialnym za tworzenie infrastruktury nowej jednostki będzie dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz.
- Od początku obserwujemy duże zainteresowanie mieszkańców Lubelszczyzny terytorialną służbą wojskową i każde wcielenie ochotników nam to potwierdza. Ten potencjał należy dobrze zagospodarować dla wzmocnienia wschodniej granicy kraju. Utworzenie nowej brygady i batalionu pozwoli lepiej nasycić nasz region dobrze wyszkolonymi żołnierzami obrony terytorialnej, a dodatkowo zwiększy efektywność szkoleniową - mówi płk Tadeusz Nastarowicz.
Tworzenie nowej brygady oraz batalionu pociągają za sobą reorganizację struktur 2. LBOT. W strukturach 2. Lubelskiej Brygady OT znajdzie się pięć batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Kraśniku, Zamościu oraz jeden batalion relokowany w północnej części województwa lubelskiego.
Napisz komentarz
Komentarze