Obiekty zgłoszone przez Gminę Wierzbica to: „Przebudowa budynku świetlicy na Centrum Aktywności Lokalnej w Ochoży” oraz „Budowa Gminnego Przedszkola w Wierzbicy”. Jako najciekawsze modernizacje ukończone w 2021 roku przeszły pomyślnie procedury konkursowe i zakwalifikowały się do udziału w finale XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku&Budowa XXI w.”.
Konkurs skierowany jest do inwestorów, wykonawców i projektantów, a jego celem jest wyłonienie najlepszych i wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. O udział w rywalizacji ubiegały się osoby fizyczne, powiaty, urzędy miast i gmin, instytucje i deweloperzy.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego Targi Pomorskie Sp. z o.o. Patronują mu m.in. trzy ministerstwa, największe izby branżowe oraz Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, wyższe uczelnie i Telewizja Polska. Jak chwalą się organizatorzy - najwyższy laur - statuetka i tytuły „Modernizacja Roku” lub "Budowa XXI wieku" są obiektem pożądania wielu, zarówno inwestorów, wykonawców, jak i projektantów modernizacji. Jak się jednak okazało, nie każdy po nie sięgnie.
- Jesteśmy w finale konkursu. Jednak, żeby rozpatrzono naszą inwestycję, w finale musielibyśmy zapłacić ok. 12 tys. zł. Zadowolimy się więc dyplomem finalisty i będziemy się tym chwalić - mówi wójt gminy Wierzbica Bożena Deniszczuk. -Trudno znaleźć mądre uzasadnienie takiego wydatku w budżecie. Zawsze to może być promocja, ale po co nam promocja na kraj... - zastanawia się wójt.
Centrum Aktywności Lokalnej w Ochoży oraz Gminne Przedszkole w Wierzbicy zostały zamieszone na interaktywnej mapie Polski wraz z indywidualną wizytówką obiektu i oznaczeniem „I Etap XXVI Edycja”. Poza tym do konkursu zgłoszonych zostało 67 obiektów z całej Polski. Miasto Lublin wysłało dwa zgłoszenia i po jednym przyjęto z miasta Krasnystaw oraz gmin Czemierniki i Drelów.
"W naszym konkursie nagradzamy inwestora, wykonawcę i projektanta za wykonaną budowę, modernizację. Niejednokrotnie te 3 podmioty składają się na udział w finale i dzielą się opłatą. Wysokość składki uzależniona jest od wysokości nakładów poniesionych na daną inwestycję i jest to rząd wielkości od 2 995 do 11 995 zł. Jest to jedyna opłata, którą wnoszą uczestnicy finału konkursu. W ramach składki, już jako finaliści, zarówno inwestor, wykonawca i projektant otrzymują szeroką reklamę i promocję, której elementy opisałem powyżej i załączyłem w folderze. Dodatkowo startują w rywalizacji z szansą na nagrodę tytuł "Modernizacja Roku" i "Budowa XXI w." - wyjaśnia Robert Plewiński, dyrektor konkursu.
Jak zapewnia Plewiński, w ramach składki konkursowej finalista konkursu otrzymuje: publikacje w gazetach lokalnych dzięki patronatowi Polska Press, wywiad w prasie ogólnopolskiej Dziennik Rzeczpospolita, w czasopismach branżowych. Gmina Wierzbica zrezygnowała jednak z tej promocji, tak samo jak z wizytacji jury i uroczystej Gali na Zamku Królewskim.
Czytaj także: Samochody toną na gruntówkach
Napisz komentarz
Komentarze