Podpisanie umowy i podatek
Bez względu na to, czy wynajmujemy mieszkanie obcej osobie, czy też znajomemu, zawsze należy sporządzić umowę najmu. Określamy w niej przede wszystkim:
- strony,
- okres obowiązywania,
- miesięczną opłatę, tak zwane odstępne,
- warunki wypowiedzenia,
- sposób regulowania opłat.
Umowę należy podpisać jeszcze zanim nowy lokator wprowadzi się do mieszkania. Tymczasem właściciel nieruchomości, choć nie musi zgłaszać do urzędu skarbowego faktu zawarcia umowy najmu, to zobowiązany jest - w częstotliwości miesięcznej - opłacać zryczałtowany podatek dochodowy. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z koniecznością zapłaty karnych odsetek.
Ubezpieczenie mieszkania
Nie każdy właściciel nieruchomości zdaje sobie sprawę z tego, że nawet lokal na wynajem warto ubezpieczyć. Ranking polis możemy znaleźć na stronie internetowej https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-nieruchomosci/0.html. Odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela pozwoli pokryć koszty związane z:
- remontem,
- wymianą mebli,
- zakupem nowych sprzętów agd.
Oczywiście, odszkodowanie wypłacane jest wyłącznie w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego, na przykład pożaru czy kradzieży. Osoby, które wcześniej wykupiły polisę mieszkaniową, powinny zgłosić ubezpieczycielowi fakt, iż nieruchomość jest wynajmowana osobie trzeciej. Kwestię tego, kto będzie pokrywał miesięczną składkę ubezpieczeniową, ustalają pomiędzy sobą najemca i wynajmujący. Zazwyczaj koszt składki wliczany jest w kwotę odstępnego, lecz prawo nie określa, kogo można obciążyć kosztami.
Wypowiedzenie umowy
Umowa najmu nieruchomości wygasa wraz z jej zakończeniem, jeśli podpisywana jest na czas określony. Jest to najczęstsza praktyka zarówno wśród najemców krótko-, jak i długoterminowych. Właściciel mieszkania, a także osoba wynajmująca, ma prawo do wcześniejszego wypowiedzenia umowy, na warunkach w niej zawartych. Więcej o tym, jak wypowiedzieć umowę najmu, możemy przeczytać tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/wypowiedzenie-umowy-najmu/479.html. Pamiętajmy, że w okresie wypowiedzenia wynajmujący ma obowiązek uiszczać wymagane opłaty, lecz z drugiej strony może w dalszym ciągu zajmować lokal.
Zmiana warunków umowy
Zmiana warunków umowy najczęściej dotyczy:
- wysokości odstępnego,
- sposobu regulowania opłat,
- zmiany przeznaczenia lokalu,
- okresu obowiązywania umowy.
Warto mieć na uwadze, że wszelkie zmiany w zapisach muszą zostać potwierdzone na piśmie. W tym celu możemy sporządzić aneks do umowy, w którym zawarte zostaną najważniejsze informacje. Dzięki aneksom nie musimy konstruować umowy od nowa. Pamiętajmy, że w przypadku zmiany wysokości odstępnego, konieczna będzie weryfikacja kwoty podatku wpłacanej na rzecz urzędu skarbowego.
Napisz komentarz
Komentarze