Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Wielki Tydzień. Po dwóch latach przygotowania do Wielkanocy bez obostrzeń

Dziś rozpoczął się Wielki Tydzień, którego najważniejszą częścią jest Triduum Paschalne. W tym roku wiernych nie czekają żadne pandemiczne ograniczenia.
Wielki Tydzień. Po dwóch latach przygotowania do Wielkanocy bez obostrzeń

Autor: iStock

Przez ostatnie dwa lata wierni mieli utrudnione przygotowanie się do Wielkanocy. Z powodu covidowych obostrzeń, które wprowadzały limit osób w kościołach i odstęp między wiernymi, nie każdy mógł wziąć udział w mszach podczas Wielkiego Tygodnia.

Z tym już koniec, bo niemal wszystkie pandemiczne obostrzenia zostały zniesione. To oznacza, że w nabożeństwach można wziąć udział bez ograniczeń.

Wielki Tydzień

Wielki Tydzień to czas, podczas którego katolicy przygotowują się do Wielkanocy – święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ten czas rozpoczął się w niedzielę Męki Pańskiej, czyli Niedzielę Palmową. Zakończy się w nieszporami Wielkiej Niedzieli.

Wielki Poniedziałek zaczyna oktawę obchodów Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tego dnia - jak głosi Ewangelia św. Marka – Jezus wszedł do świątyni i zaczął wypędzać sprzedających w niej kupców. W ten sposób oczyścił świątynię jerozolimską i jasno stwierdził: „Mój dom będzie domem modlitwy, a wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców”.

W Wielki Wtorek wierni wysłuchują w kościołach zapowiedzi zdrady Judasza oraz zaparcia się św. Piotra, co przewidział Jezus. W środę natomiast „dochodzi do zdrady”. W Ewangelii wspomniany jest ten moment, a podczas liturgii słowa jest odczytywany fragment Ewangelii Mateusza.

Triduum Paschalne

Najważniejszy okres Wielkiego Tygodnia zaczyna się w czwartek. To Paschalne Misterium Chrystusa. Rano w kościołach odprawiana jest msza krzyżma, a wieczorem Msza Wieczerzy Pańskiej, z obrzędem obmycia nóg.

„Pierwsza doba, która rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej – to misterium Chrystusa ukrzyżowanego. Druga doba, od piątku wieczorem poprzez liturgię Męki Pańskiej, bo wtedy Kościół nie sprawuje Eucharystii, to misterium Chrystusa pogrzebanego. I wreszcie ta najważniejsza liturgia Wigilii Paschalnej – to misterium Chrystusa zmartwychwstałego” – Konferencja Episkopatu Polski przytacza słowa bp. Piotra Gregera, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

W Wielki Piątek nie ma mszy, a centrum liturgii Męki Pańskiej stanowi adoracja Krzyża.

„To jest ten szczególny moment, kiedy doświadczamy bezgranicznej miłości Boga, dzięki której dokonało się zbawienie świata” – wyjaśnia bp Greger. I tłumaczy, że tego dnia w kościołach milczą organy. Ma to być czas ciszy łączenia się z umierającym Chrystusem.

W piątek także wieczorem odbywają się drogi krzyżowe, a wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Z kolei nocą w kościołach odbywa się czuwanie modlitewne połączone ze sprawowaniem sakramentu pokuty i pojednania.

Wielka Sobota. To czas adoracji Pana Jezusa w grobie i święcenie pokarmów. Tego dnia przychodzi się z koszykami wielkanocnymi, które są skrapiane przez księdza wodą święcona. W Wigilię Paschalną odbywa się także procesja rezurekcyjna (jest ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego; jeśli to możliwe, procesja wychodzi na zewnątrz i okrąża kościół raz lub trzy razy).

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego zaczyna się mszą „ogłaszającą światu radość”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: zdzichTreść komentarza: a łącznik kolo huty to zostanie taki czy to zrobią?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:40Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Utrudnienia na ulicach: Wolwinów, Kosynierów i GajowejAutor komentarza: megalomanTreść komentarza: A jak tam dziura po dworcu PKS? Kiedy otwarcie biurowca? Czy będzie razem z otwarciem młyna Michalenki?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 07:11Źródło komentarza: Prezydent Chełma Jakub Banaszek nagrodzony "Złotym Lajkiem"Autor komentarza: LokalesTreść komentarza: Komuna w Chełmie ma się dobrze.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 20:57Źródło komentarza: Chełm. Drastyczna podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych?Autor komentarza: Patologia heheTreść komentarza: Jestem tego świadoma że może nie którym ludziom to się nie spodoba ale jestem 9l beneficjentem i naprawdę ludzie dajcie innym pracować jestem ciekawa ile z was by się udało wejść do mieszkania gdzie pachnie nie ciekawie i wytrzymać przynajmniej 30minut np. Rozumiem że dzieci wymagają dużo i daje się im jak najwięcej te panie też mają rodzinny.Kazdy ma prawo miec dzień trudny.Pani dyrektor jest naprawdę złota kobietaData dodania komentarza: 27.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Chełm. Rodzice osób z niepełnosprawnościami skarżą się na dyrekcję MOPRAutor komentarza: LeonTreść komentarza: Tak, Jakub!!!Data dodania komentarza: 27.11.2024, 07:13Źródło komentarza: Chełm. Rozrasta się skład kadry kierowniczej miejskiej spółki
Reklama
Reklama
Reklama