Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

Co kierowca powinien wiedzieć o tarczach hamulcowych?

Po naciśnięciu pedału hamulca przez kierowcę wzrasta ciśnienie w przewodzie hamulcowym, a tłoki siłowników hamulca głównego wysuwają się, dociskając pedał hamulca lub bęben hamulcowy do pedału hamulca. Jest on mocno osadzony na piaście koła, a pojazd zwalnia lub zatrzymuje się.
Co kierowca powinien wiedzieć o tarczach hamulcowych?

Oczywiste jest, że należy stale kontrolować poziom i stan płynu hamulcowego oraz stan klocków hamulcowych. Wielu właścicieli pojazdów przegapia kluczowy moment, jakim jest sprawdzenie stanu tarcz hamulcowych, ponieważ ĸ do czasu ich fatalnego zużycia gwarancja na pojazd już wygasła, a właściciel pojazdu "wyskakuje" z autoryzowanej stacji obsługi. Standardowe kontrole rutynowych przeglądów TO są przerywane, pojazd jest serwisowany byle jak i byle jak, a klocki hamulcowe są wymieniane dopiero wtedy, gdy nieszczęście jest o krok. Albo nawet o pół kroku.

 

Typy i rodzaje tarcz hamulcowych

 

Tarcze hamulcowe można z grubsza podzielić na kilka typów. Hamulce mogą być stałe (jednoczęściowe) lub zespolone (z jedną częścią), a jeśli chodzi o chłodzenie: niewentylowane i wentylowane.

 

Niewentylowane tarcze hamulcowe są obecnie montowane w zdecydowanej większości małych i tanich modeli samochodów.

 

Wentylowane tarcze hamulcowe można montować w stosunkowo ciężkich pojazdach oraz w pojazdach z segmentu ladoo. Pojazdy są klasyfikowane według rodzaju chłodzenia: perforowane, z otworami, wiercone, złożone (dwie tarcze z wentylowanymi odstępami) itd. Ponadto zastosowano innowacyjne rozwiązania, takie jak "stopa Liebherr", w której zamontowano dużą liczbę listew łączących, dzięki czemu hamulce są szczególnie wytrzymałe i umożliwiają ukierunkowane rozprowadzanie strumienia powietrza w celu lepszego chłodzenia hamulców. Klocki hamulcowe są stosowane wyłącznie w sportach motorowych.

 

I wreszcie, co nie mniej ważne, dostępne są również tarcze hamulcowe typu konwencjonalnego i półautomatycznego. Stosowane również w sportach motorowych, w układach hamulcowych pojazdów z segmentu lekkich samochodów dostawczych, a także w zastosowaniach sportowych i hiporefleksyjnych.

 

Zużycie tarcz hamulcowych

 

Następujące objawy świadczą o zużyciu tarcz hamulcowych, które doświadczony kierowca powinien umieć rozpoznać:

 

  • Gdy pedał hamulca lekko przesuwa się po tarczy hamulcowej, pedał hamulca chwieje się i tarcza ulega uszkodzeniu;

  • Silne uderzenia lub nawet drżenie z przodu pojazdu podczas hamowania oznacza, że tarcze lub tarcze hamulcowe należy wymienić na nowe w specjalistycznym warsztacie;

  • Ruch pojazdu na boki podczas hamowania może być spowodowany różnymi przyczynami: nierównowagą ciśnienia w przednich kołach, naturalnym zużyciem lub pęknięciami przedniego zawieszenia i, naturalnie, zniekształconą geometrią, a także różnym stopniem zużycia przednich tarcz hamulcowych.

 

Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe

 

Wielu właścicieli samochodów chce wiedzieć, kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe w swoim samochodzie. Problem polega na tym, że producenci pojazdów nie są w stanie przewidzieć wszystkich niuansów drogi i stylu jazdy użytkownika, dlatego nie wydają jednoznacznych zaleceń. Do zużycia części przyczynia się wiele czynników. Należą do nich:

 

  1. marka i model samochodu - częstotliwość wymiany tarcz hamulcowych zależy w dużym stopniu od typu pojazdu, np. w samochodach terenowych taka potrzeba może pojawić się już po przejechaniu 60 000 km;

  2. materiał, z którego wykonana jest tarcza, może to być: żeliwo, stal, tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem węglowym, ceramika;

  3. przyczyny mechaniczne: jakość produktu, przebieg pojazdu;

  4. styl jazdy - w przypadku lekkomyślnych kierowców wszystkie części i zespoły pojazdów ulegają bardzo szybkiemu zużyciu;

  5. zalecana częstotliwość wymiany tarcz hamulcowych;

  6. jakość nawierzchni drogi - na drogach z wybojami i dziurami usterki układu hamulcowego pojawiają się znacznie szybciej.

 

Doświadczony kierowca jest w stanie samodzielnie określić, kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe. Zależy to od stopnia zużycia części i pewnych oznak zachowania podczas jazdy.

 

Wymiana tarcz hamulcowych: jak pracują specjaliści

 

Mechanik podnosi samochód za pomocą podnośnika lub dźwigu, odkręca nakrętki kół i zdejmuje koła. Następnie zdejmuje się zaciski hamulcowe i klocki hamulcowe.

 

Demontaż samej tarczy jest zawsze trudny ze względu na jej przyleganie do klatki piasty (w zależności od podwozia i układu hamulcowego pojazdu).

 

Po montażu zawsze należy przeprowadzić kontrolę tarczy hamulcowej. Pojazd jest rozpędzany do nowej prędkości (ok. 20 km/h) i hamowany w celu sprawdzenia skuteczności hamowania. Ponadto właścicielowi pojazdu zaleca się ostrożną i rozważną jazdę przez pierwszy okres po wymianie tarcz hamulcowych (ok. 100-150 km, czasem 1-2 do 3 dni), aż do zużycia tarcz. Czasami dzieje się to wcześniej.

 

Źródła informacji zostały podane przez zasoby:

 

https://www.euautoczesci.pl/katalog-czesci/tarcza_hamulcowa-10132

https://www.smartdriver.pl/jak-ocenic-czy-tarcze-i-klocki-hamulcowe-wymagaja-wymiany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: MariolaTreść komentarza: A jakie to ma znaczenie?Data dodania komentarza: 29.11.2024, 07:07Źródło komentarza: Prezydent Chełma Jakub Banaszek nagrodzony "Złotym Lajkiem"Autor komentarza: zdzichTreść komentarza: a łącznik kolo huty to zostanie taki czy to zrobią?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:40Źródło komentarza: Chełm. Uwaga! Utrudnienia na ulicach: Wolwinów, Kosynierów i GajowejAutor komentarza: megalomanTreść komentarza: A jak tam dziura po dworcu PKS? Kiedy otwarcie biurowca? Czy będzie razem z otwarciem młyna Michalenki?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 07:11Źródło komentarza: Prezydent Chełma Jakub Banaszek nagrodzony "Złotym Lajkiem"Autor komentarza: LokalesTreść komentarza: Komuna w Chełmie ma się dobrze.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 20:57Źródło komentarza: Chełm. Drastyczna podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych?Autor komentarza: Patologia heheTreść komentarza: Jestem tego świadoma że może nie którym ludziom to się nie spodoba ale jestem 9l beneficjentem i naprawdę ludzie dajcie innym pracować jestem ciekawa ile z was by się udało wejść do mieszkania gdzie pachnie nie ciekawie i wytrzymać przynajmniej 30minut np. Rozumiem że dzieci wymagają dużo i daje się im jak najwięcej te panie też mają rodzinny.Kazdy ma prawo miec dzień trudny.Pani dyrektor jest naprawdę złota kobietaData dodania komentarza: 27.11.2024, 19:19Źródło komentarza: Chełm. Rodzice osób z niepełnosprawnościami skarżą się na dyrekcję MOPR
Reklama
Reklama
Reklama