Pierwszego dnia miały miejsce dwa wykłady. Pierwszy „O roli techniki i jej skutków dla człowieka i życia społecznego” wygłoszony został przez rektora Akademii Zamojskiej dr hab. Pawła Skrzydlewskiego, prof. AZ. Drugi pt. „Więzi i wpływów osiągnięć techniki na człowieka w aspekcie społecznym i kulturowym” przedstawiony został przez dr Pawła Lonkwica. Po wykładach uczestnicy mieli okazję zwiedzić laboratoria Centrum Studiów Inżynierskich PANS w Chełmie oraz hangary Centrum Lotniczego.
W przeciągu pięciu dni uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogli w kreatywny i praktyczny sposób spotkać się z nauką, porozmawiać z wykładowcami oraz wysłuchać prezentacji i wykładów związanych z techniką, inżynierią czy najnowszymi zdobyczami nauki. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się laboratoria obrabiarek sterowanych numerycznie. Młodzież zaciekawiona też była tematyką drukowania 3D z tytanu i tworzyw polimerycznych. Atrakcją na pewno był pokaz dronów, które zostały skonstruowane przez członków koła naukowego studentów Mechaniki i budowy maszyn.
Wśród gości byli m. in. uczniowie wraz z nauczycielami z I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie, Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie, Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie, Szkoły Społecznej oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Chełmie.
Projekt "Chełmskie Spotkania z Nauką" został zrealizowany w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, moduł Popularyzacja nauki i promocja sportu, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Czytaj także:
- Chełm: Naukobus odwiedził SP nr 7 [ZDJĘCIA]
- Chełm. II LO z certyfikatem Uniwersytetu Medycznego
- Dzień Otwartych Drzwi u Dreszerczyków
- Festiwal Piosenki Anglojęzycznej w IV LO. Chełmianka najlepsza w województwie [ZDJĘCIA]
Napisz komentarz
Komentarze