Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowana

Kiedy przed tygodniem wracaliśmy do sprawy rozbudowy fermy w Uchańce, nie były jeszcze znane decyzje związane ze środowiskowymi uwarunkowaniami dla tego przedsięwzięcia. Obecnie wszystko jest już jasne. 5 sierpnia wójt gminy Dubienka, Krystyna Deniusz-Rosiak wydała decyzję zezwalającą na rozbudowę dotychczasowej hodowli o dodatkowe 13 kurników.
Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowana

Autor: informatordrobiarski.pl

Co wiemy o rozbudowie na podstawie opublikowanych właśnie dokumentów? Nowe kurniki zostaną wybudowane na dodatkowych działkach inwestycyjnych nr 68, 69, 70, 71 i 72, których łączna powierzchnia wyniesie ok. 19 ha. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest to obszar specjalistycznej produkcji rolnej i zwierzęcej. Rocznie ferma wyhoduje ok. 5 324 000 sztuk drobiu.

Na terenie przedsiębiorstwa posadowione zostaną takie budynki i instalacje, jak: budynki inwentarskie, czyli kurniki w ilości 13 (każdy z nich będzie posiadał powierzchnię 3600 mkw.), 26 silosów paszowych, 13 zbiorników na ścieki, dwa agregaty prądotwórcze, stacja trafo, budynki pracowniczo-socjalne, punkt dezynfekcyjny, dom mieszkalny dla kierownika fermy, studnia głębinowa, zbiorniki ppoż., chłodnia kontenerowa przewidziana na padłe sztuki, miejsce magazynowania odpadów oraz infrastruktura komunikacyjna na terenie zakładu.

Jak zaznaczono w dokumencie, ferma leży poza obszarami objętymi ochroną na podstawie ustawy o ochronie przyrody, a od najbliższych zabudowań gospodarskich dzieli ją odległość ok. 390 m. Firma planuje ponadto utworzenie ochronnego pasa zieleni o szerokości ok. 4 m wokół terenu zakładu. Pas będzie się składał z wysokopiennej roślinności wysadzonej w dwu rzędach.

Jakie obowiązki nakłada na inwestora, czyli firmę StoFarm z Karczewa, opublikowana decyzja? Na etapie rozbudowy fermy wszelkie sprzęty i maszyny mogą pracować w godzinach od 6 do 22. Sprzęt powinien pozostawać w dobrym stanie technicznym, zaś miejsce jego postoju zarządca powinien odpowiednio utwardzić. Operatorzy powinni zadbać również o to, by nie dochodziło do niekontrolowanych wycieków płynów eksploatacyjnych.

Jeśli idzie o sam sposób prowadzenia hodowli, to określono bardzo wyraźnie, iż maksymalna obsada jednego kurnika może wynosić maksymalnie 39 kg/mkw. Hodowca zobligowany jest ponadto do stosowania odpowiednich dodatków paszowych, które pozwolą na redukcję emisji amoniaku o 80%. Wszystkie czynności związane z podawaniem paszy, przeładunkiem tejże z silosów i inne temu podobne powinny być przeprowadzane w taki sposób, aby ograniczyć emisję szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń. Przewiduje się oczywiście, że cały system będzie odpowiednio zautomatyzowany. Zwierzęta padłe, przeznaczone do spalenia w biogazowni, powinny być usuwane z budynków inwentarskich bezzwłocznie i przechowywane w odpowiednim, przeznaczonym do tego chłodniczym kontenerze. Wszystkie określone parametry mają oczywiście na celu maksymalną redukcję wpływu hodowli na środowisko naturalne.

Przeciwnicy rozbudowy fermy mogą wnieść odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama