W Parku Miejskim w Chełmie trwa cały czas rewitalizacja.
- Chciałbym zwrócić uwagę na duże błędy podczas wykonywania tego remontu, polegające na prowadzeniu odkrytych wykopów wykonywanych koparką w obrębie korony drzew lub bezpośrednio przy pniach. W takich przypadkach powinno wykonywać się prowadzenie przewodów lub rur za pomocą tzw. przecisków, które najmniej uszkadzają system korzeniowy. Zgłaszałem sprawę do urzędu miasta pod koniec lipca, jednak do tej pory nie uzyskałem odpowiedzi - przekazał nam Robert Tyszek.
Jak twierdzi, zniszczenie bryły korzeniowej nie tylko może doprowadzić do usychania drzew. Podczas wiatrów mogą one się przewracać, co będzie dużym niebezpieczeństwem dla użytkowników parku.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z miastem. Jak się okazuje, urzędnicy zwracali już uwagę wykonawcy, aby zachował ostrożność podczas prac związanych z prowadzeniem robót ziemnych, podczas usuwania starych i układania nowych kabli w pobliżu rosnących drzew.
- Inspektorzy nadzoru również zostali zobowiązani do stałego monitoringu zadań, które wykonuje firma realizująca przebudowę Parku Miejskiego. Niestety, ze względu na charakter wspomnianych prac nie zawsze na da się uniknąć konieczności usunięcia części bryły korzeniowej. Należy jednocześnie pamiętać, że w gruncie znajduje również wiele korzeni po usuniętych w przeszłości drzewach, co może dawać mylny obraz na utworzonej pryzmie ziemi. Ponadto, w ramach realizowanego zadania, zostanie przeprowadzonych wiele zabiegów pielęgnacyjnych zieleni, setki nowych nasadzeń oraz usunięcie chorych i zagrażających bezpieczeństwu drzew - zapewnia Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.
Park miejski już od pewnego czasu jest rewitalizowany. Zajmuje się tym firma LS Complex z Lublina. Partie parku, na których aktualnie są prowadzone prace, są wydzielane, aby nie zakłócić mieszkańcom korzystania z niego. W ramach rewitalizacji przebudowane mają zostać ścieżki rowerowe i drogi pieszo-rowerowe. Ma powstać nowe ogrodzenie i schody z podjazdami dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Mają się pojawić toalety, miejsca do przewijania niemowląt, powierzchnia pod wynajem oraz taras wypoczynkowy. Zamontowany zostanie również monitoring i wykonana instalacja świetlna. Przebudowany będzie też plac zabaw.
Prace mają być zakończone w marcu 2023 roku. Koszt całej rewitalizacji to ponad 7 mln zł.
Czytaj także:
- Chełm. "Jak nas widzą, tak nas piszą" - urzędnicy chcą zbudować silną markę miasta
- Chełm. Czy starać się już o dodatek węglowy? Nie ma jeszcze właściwego wniosku...
- Handel w niedzielę podzielił Polaków. Sprawdźcie, co na to chełmianie...
- Gm. Żmudź. Śmiertelny wypadek. Sprawca zostawił rannego i uciekł pieszo... [ZDJĘCIA]
Napisz komentarz
Komentarze