Obchody o godz. 12 zainauguruje msza święta w intencji rolników i osób związanych z rolnictwem, która zostanie odprawiona w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Łopienniku Nadrzecznym. Po zakończeniu liturgii spod szkoły podstawowej w tej samej miejscowości w kierunku sąsiedniego amfiteatru wyruszy korowód dożynkowy. Następnie na terenie amfiteatru odbędzie się widowisko obrzędowe zainscenizowane i zrealizowane przez Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”.
Na scenie zaprezentują się między innymi zespoły śpiewacze z powiatu krasnostawskiego: Polesie, Z Woli Babki, Krajka, Siedliszczanki, Samo Swoi. Wystąpi także Piotr Jaworski, Cukrowniacy, Kapela Wujka Romana i gościnnie Kapela z Leżajska.
Głównym wydarzeniem niedzielnego wieczoru będzie występ kabaretu założonego w 1990 roku z inicjatywy Maurycego Polaskiego i Łukasza Rybarskiego. Później wystąpi zespół disco polo „Fox”, a dyskotekę poprowadzi Fajny Band. Tradycyjnie już nie zabraknie stoisk kół gospodyń wiejskich z poszczególnych gmin powiatu krasnostawskiego. W trakcie dożynek ogłoszone zostaną wyniki konkursów na najlepsze stoisko i najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Starościną dożynek będzie Dorota Kowalczyk z Dworzysk. Ma 38 lat, jest matką trójki dzieci, a z mężem Krzysztofem prowadzi 100-hektarowe gospodarstwo rolne położone w gminie Izbica. Oboje zajmują się produkcją roślinną (zboża, buraki, kukurydza i rzepak) i zwierzęcą (80 sztuk bydła, w tym 40 sztuk krów dojnych). Czynnie uczestniczy w życiu wsi, będąc przewodniczącą miejscowego koła gospodyń wiejskich.
Jarosław Bandosz z Woli Żulińskiej ma 29 lat. Wspólnie z żoną Katarzyną prowadzi 46-hektarowe gospodarstwo rolne położone w gminie Łopiennik Górny, specjalizujące się w produkcji roślinnej: pszenica, rzepak, soja, słonecznik. Dodatkowo prowadzi działalność pozarolniczą, wykonując konstrukcje ze stali. Jest laureatem krajowej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Kilka razy był również nagradzany w Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych. Ponadto był uczestnikiem programu „Grunt to wiedza”. Jest członek Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Krasnymstawie. Otrzymał nominację do tytułu „Rolnik Lubelszczyzny 2022”.
- Dożynki to uroczystość kończąca żniwa. W polskiej tradycji to czas podziękowań za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji, szacunek dla chleba. Święto plonów daje nam możliwość spędzenia miłych chwil w gronie rodziny i przyjaciół. Dlatego serdecznie zachęcamy, by razem świętować zakończenie żniw, a tym samym czasu wytężonej pracy wszystkich rolników. Gorąco zapraszamy do wspólnego uczczenia tej jakże ważnej uroczystości – mówi starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk.
Czytaj także:
- Lubelskie. Tragedia nad wodą. 14-latek spod Żółkiewki utonął w Wiśle
- Wszedł do sklepu przez dziurę w suficie. Ukradł alkohol i papierosy
- Krasnystaw na trasie akcji Zdrowe Życie. będą bezpłatne porady i badania
- Spółdzienia mieszkaniowa na skraju upadłości. Dobijają ją ceny opału
Napisz komentarz
Komentarze